Wiadomości

Błaszczak: Rozmawiałem z ministrem obrony Włoch o wymianie floty śmigłowców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Włosi wspierają Ukrainę i to wsparcie ma charakter wymierny. To nie są tylko deklaracje. Włosi też opowiadają się za tym, żeby Ukraina – w jakimś czasie, mam nadzieję, że stosunkowo bliskim, dołączyła do Unii Europejskiej. Dziś najważniejsza jest wojna, najważniejsze jest odstraszanie, najważniejsze jest to, żeby wspierać Ukrainę, żeby Ukraińcy mogli odeprzeć ataki Rosji, żeby mogli oprzeć się inwazji – mówił po spotkaniu z ministrem obrony Włoch minister Mariusz Błaszczak.

Szefowie resortów obrony Polski i Włoch przedyskutowali obecną sytuację bezpieczeństwa w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i kwestie dalszej pomocy temu krajowi. Ministrowie omówili także dwustronne relacje wojskowe ze szczególnym uwzględnieniem współpracy przemysłowej.

Wśród tematów znalazły się także kwestie związane z agendę zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie.

– Nasze relacje są bardzo bliskie. Bardzo się cieszymy z tego, że możemy współpracować w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. PZL Świdnik jest własnością włoskiej firmy Leonardo. Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i również na ten temat z moim włoskim odpowiednikiem rozmawiałem – mówił po spotkaniu w Rzymie szef MON.

Ministrowie rozmawiali także o zaangażowaniu wojska w misje zagraniczne.

– Włosi są także aktywni w państwach położonych na wschodniej flance NATO. My z kolei wspieramy południową flankę poprzez misję PKW Irini – operację wojskową Unii Europejskiej (EUNAVFOR MED IRINI) ale także jesteśmy aktywni w ramach misji NATO – zaznaczył minister M. Błaszczak.

Po południu polska delegacja weźmie udział w uroczystej mszy świętej i Apelu Poległych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji 78. Rocznicy bitwy o Monte Cassino.

/mon.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!