Wiadomości

Gen. Gromow: Ponad 20.000 ukraińskich żołnierzy przeszło w zeszłym roku szkolenie za granicą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 20.000 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy przeszło szkolenie za granicą dzięki państwom partnerskim – poinformował zastępca szefa Głównego Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał brygady Ołeksij Gromow.

„Szkolenie personelu i generalnie jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy odbywa się na terytorium Polski, Czech, Słowacji, a także przez siły amerykańskie w Niemczech. W 2022 r. szkolenie dowództw brygad, a także pododdziałów takich jak batalion, kompania, bateria artylerii i bateria obrony przeciwlotniczej zostały przeprowadzone na terytorium państw partnerskich. Ponadto szkolenie specjalistów w zakresie użycia zagranicznych elementów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, które otrzymujey jako część pomocy technicznej trwa. W ciągu roku przeszkolono prawie 10.000 osób w 17 krajach” – powiedział Gromow.

Zwrócił on również uwagę, że przy pomocy partnerów prowadzone jest profesjonalne szkolenie „wąskich” specjalistów – saperów, sanitariuszy, specjalistów lotnictwa i artylerii, nurków, zwiadowców, podoficerów, specjalistów z zakresu broni masowego rażenia. W ciągu roku przeszkolono ponad 10.000 osób w krajach europejskich. Ponadto ukraińscy artylerzyści pomyślnie przeszli szkolenie w Niemczech, aby zapewnić skuteczne bojowe użycie broni, która została przekazana w ramach pomocy międzynarodowej z krajów partnerskich.

– W sumie w ciągu roku dzięki państwom partnerskim przeszkolono ponad 20 000 żołnierzy – podkreślił Gromow.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!