Wiadomości

Gen. Gromadzinski: “W ciągu sześciu miesięcy powstanie sztab 19 Brygady Zmechanizowanej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakładamy, że w ciągu sześciu miesięcy powstanie sztab 19 Brygady Zmechanizowanej. Docelowo brygadę będą tworzyć zarówno nowe, jak i już istniejące pododdziały. Zacznie ona funkcjonować na przełomie września i października, a trzy lata później osiągnie gotowość bojową – powiedział w wywiadzie dla Polski Zbrojnej gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Przypomnijmy, że w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, której formowanie rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku, mają wejść dwie istniejące brygady, tj. 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a także 19 Brygada Zmechanizowana, które formowanie ma się rozpocząć w tym roku.

– Dowództwo dywizji powstało w zeszłym roku, byłem pierwszym żołnierzem, który został wyznaczony do służby w tej jednostce. Sukcesywnie przybywali kolejni, w grudniu w Siedlcach służyło już 50 oficerów. Pierwsze miesiące to był czas organizacji. Pracowaliśmy w zaciszu naszych gabinetów, bo trzeba było przygotować zarówno dokumenty personalne, jak i te dotyczące infrastruktury. Dzięki temu plany formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej i nowej, 19 Brygady Zmechanizowanej, na lata 2019–2020 są domknięte. Obecnie trwa nabór do sztabu dywizji i batalionu dowodzenia. Chciałbym, aby proces ich formowania zakończył się do końca wakacji. Pracujemy też nad kolejnym etapem, czyli rozwojem dywizji na lata 2021–2026. Chodzi między innymi o budowę pułku przeciwlotniczego, artylerii, logistycznego, rozpoznawczego… – powiedział gen. Gromadziński.

Równolegle ma się rozpocząć proces formowania 19 Brygady Zmechanizowanej.

– Oprócz batalionu dowodzenia, który będzie w Lublinie, w skład Brygady zostaną włączone dwa bataliony znajdujące się dziś w podporządkowaniu 1 Brygady Pancernej. Będzie to 1 Batalion Zmechanizowany z Chełma, a także 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa. Dzięki budowie potencjału obronnego na bazie już istniejących jednostek, nie musimy zaczynać od zera. Tak więc już przy starcie nowa brygada będzie miała duży potencjał bojowy. Nic nie zmieni się natomiast, jeśli chodzi o 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Będzie ona jednostką o najwyższej gotowości, taką która jest „ready to fight tonight” – zauważył gen. Gromadziński, który nie wspomniał jednak, czy planowane jest sformowanie kolejnego batalionu zmotoryzowanego bądź zmechanizowanego dla tejże brygady. Jak bowiem wiadomo, brygada winna mieć w składzie, poza sztabem, batalionem dowodzenia oraz pododdziałami wsparcia i zabezpieczenia bojowego, trzy bataliony bojowe.

Gen. Gromadziński podkreśla, że wyłączenie ze składu 1 Brygady Pancernej, której dowództwo mieści w Wesołej, batalionów z Chełma i Zamościa, nie osłabi tego związku taktycznego, któremu – poza wspomnianymi batalionami – podporządkowany jest obecnie m.in. batalion Leopardów stacjonujący w Wesołej. Z wcześniejszych doniesień wynika, iż w Wesołej sformowany zostanie jeszcze jeden batalion Leopardów. Dowództwu 1 Brygady Pancernej zostaną też podporządkowane jednostki, które będą formowane w Białej Podlaskiej.

– Zakładamy, że odtworzymy garnizon w Białej Podlaskiej, który docelowo będzie podlegał 1 Brygadzie Pancernej. Na razie nie chciałbym mówić o szczegółach, ale zdradzę, że mam już plan dotyczący infrastruktury – powstaną tam nowe obiekty, w których będzie służyło 1200 żołnierzy – powiedział gen. Gromadziński.

A jaki sprzęt trafi na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej?

– Zgodnie z założeniami ministra Błaszczaka, na ścianę wschodnią ma trafić przede wszystkim nowa technologia. Na pewno będą to samobieżne moździerze Rak, zresztą część trafiła już do podhalańczyków, brygady otrzymają także armatohaubice Krab, spodziewamy się także, że w naszym wyposażeniu znajdą się zestawy przeciwrakietowe Poprad. Jeden z batalionów 18 Dywizji ma też otrzymać nowe bojowe wozy piechoty Borsuk. Prace nad tym pojazdem są już na finiszu – powiedział dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!