Wiadomości

Geert Wilders odwołał planowany konkurs karykatur proroka Mahometa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Geert Wilders, lider holenderskiej Partii na rzecz Wolności, poinformował, że w związku z groźbami zamachu na jego życie i ryzykiem narażenia na niebezpieczeństwo innych ludzi odwołał planowany konkurs karykatur proroka Mahometa.

Konkurs miał się odbyć w gmachu holenderskiego parlamentu, w biurach Partii na rzecz Wolności, prawdopodobnie w listopadzie. Wilders zapewniał, że nie chodzi mu o „prowokowanie ani obrażanie”.

Kilka dni przed decyzją o odwołaniu wydarzenia pewien 26-letni Pakistańczyk zamieścił na Facebooku nagranie wideo, w którym zapowiedział dokonanie zamachu na Wildersa. Powodem miał być właśnie planowany konkurs karykatur Mahometa.

Pakistańczyk usłyszał już zarzuty grożenia Wildersowi, przygotowywania terrorystycznego zamachu na jego życie i podżegania do nienawiści. Sędzia śledczy w Hadze osadził podejrzanego w areszcie śledczym, na razie na 14 dni.

Właśnie w Pakistanie organizowano wielkie demonstracje przeciwko konkursowi. W efekcie władze Holandii odłożyły na czas nieokreślony planowane na listopad wysłanie do Pakistanu misji handlowej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!