Wiadomości

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pytanie zadane respondentom przez ankieterów firmy Estymator brzmiało: “Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?”. Z najnowszego sondażu dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że do Sejmu weszłoby aż sześć ugrupowań politycznych – są to: Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

W badaniu najwięcej uczestników wskazało Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie). Obóz rządzący otrzymał 37,7 proc. To więcej o 0,7 pkt. proc. w porównaniu do naszego ostatniego sondażu z końca stycznia. PiS mogłoby liczyć na 213 mandatów (mniej o 22 niż w wyborach parlamentarnych w 2019 roku) i tym samym nie rządziłoby samodzielnie.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska). KO może liczyć na 28,9 proc. poparcia (+ 0,1 pkt. proc.) i 147 miejsc w Sejmie (więcej o 13). Podium zamyka Lewica (Nowa Lewica, Lewica Razem) z wynikiem na poziomie 9,5 proc. (+ 0,6 pkt. proc.). Taki wynik dałby ugrupowaniu 37 mandatów poselskich (mniej o 12).

W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy formacje polityczne. To Polska 2050 Szymona Hołowni, która otrzymała 8,3 proc. wskazań (- 0,8 pkt. proc.), Konfederacja Wolność i Niepodległość (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Korona Polska) – 6,5 proc. (- 1,1 pkt. proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe / Koalicja Polska – 6,4 proc. (- 0,2 pkt. proc.). Partie te mogłyby liczyć odpowiednio na 32, 13 i 17 mandatów. Pod progiem znalazła się koalicja AgroUnii i Porozumienia (1,3 proc.), a także Kukiz’15 (1,2 proc.).

W drugim sondażu pracownia Estymator zbadała poparcie dla partii, bądź koalicji partii, w wariancie, w którym wyborczy sojusz tworzą Polska 2050 i PSL.

Wówczas Zjednoczona Prawica może się cieszyć poparciem na poziomie 38,2 proc. i 214 miejscami w Sejmie. Druga jest Koalicja Obywatelska – 27,5 proc. i 137 mandatów. Wspólna lista Polski 2050 i PSL otrzymała 15,8 proc. głosów, co daje 71 mandatów. Na czwarte miejsce spadła Lewica – 8,6 proc. i 27 mandatów poselskich, zaś na piątej pozycji znajduje się Konfederacja – 6,3 proc. i 10 mandatów.

Badanie uwzględniło poparcie dla formacji Bezpartyjni Samorządowcy, która jednak nie osiąga progu wyborczego (2,2 proc. wskazań). Natomiast sojusz AgroUnii z Porozumieniem wybrało niezmiennie 1,3 proc. respondentów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!