Wiadomości

Rosjanie użyli nowego rodzaju broni? W sieci pojawiło się nagranie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W mediach pojawiły się nagrania rzekomego ataku Rosjan na most w pobliżu Odessy. Jeśli się potwierdzą, będzie to oznaczało użycie po raz pierwszy nowego rodzaju drona przez okupantów – informuje portal wprost.pl, powołując się na doniesienia agencji unian.ua.

Sprawę poza wspomnianą agencją omawia też portal The Insider. W weekend w mediach społecznościowych zaczęły krążyć nagrania wyglądającego jak filmy z monitoringu mostu w pobliżu Odessy. Widać na nich moment rzekomego ataku na obiekt, przez który odbywa się przeprawa kolejowa i samochodowa. Film udostępniły prorosyjskie kanały na Telegramie takie jak Military Insider czy Rybar i Colonelcassad.

Wideo analizują również korespondenci wojskowi Jewhen Poddubny i Jurij Kotenok. „The Insider” potwierdził geolokalizację nagrania – zostało ono wykonane w Zatoce Odeskiej. Na filmie widać datę 10 lutego i godzinę 19:18. Uwieczniono na nim moment zbliżenia się do mostu nieznanego obiektu, po którym następuje eksplozja.

Rosyjscy blogerzy piszą o dronie „wodnym”, „podwodnym” lub „nawodnym”. Propagandowy kanał Rybar twierdzi, że na skutek ataku mogły zostać uszkodzone podpory mostu. Podaje też koordynaty miejsca, w którym doszło do uderzenia. Jewhienij Poddubny również pisze o „udanym” użyciu przez Rosjan bezzałogowego drona morskiego. Podkreśla przy tym, że most kolejowy w zatoce stanowi „bramę” dla zachodniego sprzętu i amunicji.

Agencja Unian podkreśla, że jeśli wideo okaże się prawdziwe, będzie to pierwszy zarejestrowany przypadek użycia przez Rosjan „wodnego bezzałogowca” w trakcie pełnoskalowej wojny w Ukrainie. „Prosimy o krytyczne podejście do tej informacji, dopóki nie będzie oficjalnego potwierdzenia z naszej strony” – zaznacza agencja.

Tymczasem ukraińskie władze milczą na razie na temat tego incydentu. W raporcie Dowództwa Operacyjnego „Południe” z poranka 11 lutego pojawiły się jednak doniesienia o atakach w tej okolicy. Ukraińcy przekazali, że „Rosja wystrzeliła rakiety w obiekty infrastruktury krytycznej na terenach graniczących z Mołdawią w celu wywołania paniki wśród ludności”.

Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła cztery drony kamikadze Shahed-136, które zostały wysłane w kierunku Odessy. W piątek Rosjanie zaatakowali m.in. Kijów i Charków. Najpoważniej od początku wojny ostrzelane zostało Zaporoże.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!