Wiadomości

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gazprom poinformował, że od 1 września całkowicie zawiesi dostawy gazu dla Engie, francuskiego koncernu energetycznego. Powodem ma być brak płatności za lipcowe dostawy surowca. Trzeba przygotować się na najgorszy scenariusz, czyli całkowite przerwanie dostaw gazu – komentują członkowie francuskiego rządu.

Gazprom poinformował we wtorek, że od 1 września całkowicie zawiesi dostawy gazu dla francuskiego koncernu energetycznego Engie. Powodem ma być brak pełnej zapłaty za dostawy gazu w lipcu. – W związku z tym Gazprom Export poinformował Engie o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu od 1 września 2022 r., do momentu otrzymania pełnej zapłaty za dostarczony gaz – informuje rosyjski koncern w oświadczeniu, którego treść przytacza Reuters.

Engie, która posiada 9 proc. udziałów w Nord Stream nie komentuje sprawy. Jak przypomina jednak agencja, koncern spodziewał się dalszego ograniczenia dostaw gazu. „Dalszego”, gdyż dostawy surowca dla Engie znacząco spadły od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przedstawiciele francuskiego rządu podkreślają, że trzeba przygotować się na najgorszy scenariusz, czyli całkowite przerwanie dostaw gazu.

– Widać wyraźnie, że Rosja używa gazu jako broni wojennej i musimy przygotować się na najgorszy scenariusz całkowitego przerwania dostaw – powiedziała radiu France Inter Agnes Pannier-Runacher, minister ds. transformacji energetycznej.

Cytowany przez Reutersa doradca Pannier-Runacher podkreśla, że Francja zdywersyfikowała swoje dostawy energii, a ostatnie cięcia nie zagrożą dostawom zimowego gazu. Rosyjski gaz zaspokajał dotąd ok. 17 proc. potrzeb Francji.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!