Putin przejmie zagraniczne samoloty?
Wiadomości

Gazprom informuje, że nie będzie mógł wznowić przesyłu gazu do Europy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński komentując zapowiedź Gazpromu ws. dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1, powiedział, że Władimir Putin od samego początku używa gazu, jako broni; szantażuje państwa zachodniej Europy do tego, by doprowadziły do takiego zakończenia wojny na Ukrainie, które będzie korzystne dla Rosji.

Agencja Reutera, dotarła w poniedziałek do pisma Gazpromu, w którym ten poinformował, że “nie może zagwarantować” dalszych dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 klientom w Europie z powodu “nadzwyczajnych” okoliczności. Jabłoński odnosząc się do tej informacji w Programie Pierwszym Polskiego Radia stwierdził, że Rosji chodzi o szantaż i zmuszenie państw zachodniej Europy, zwłaszcza tych mocno uzależnionych od rosyjskiego gazu, do tego, by doprowadziły do takiego zakończenia wojny, które będzie korzystne dla Putina.

“Takiego zakończenia wojny, które sprawi, że Rosja po prostu tę wojnę wygra. To jest jedyny cel Putina, on od samego początku używa gazu jako broni. Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że wszystkie te twierdzenia jakoby Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to projekty gospodarcze, energetyczne, a nie polityczne, to były twierdzenia błędne” – stwierdził wiceszef MSZ.

Jabłoński zwrócił uwagę, że Putin chce doprowadzić do sytuacji, w której państwa europejskie przestraszą się konsekwencji działań, które Rosja może wykonać, aby pogorszyć naszą sytuację. Według niego to konsekwencja nie tylko “błędnych ocen z dnia dzisiejszego”, ale też wieloletniego uwikłania elit politycznych w państwach zachodniej Europy o charakterze korupcyjnym. W tym kontekście wskazał na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, który – jak mówił – po wielu latach prowadzenia prorosyjskiej polityki został wynagrodzony lukratywnymi stanowiskami w rosyjskich spółkach. “To samo mieliśmy u byłego premiera Francji, Finlandii, mieliśmy to w Austrii, a skala tego jest prawdopodobnie dużo większa również i dziś” – dodał.

“Z całą pewnością wielu polityków w zachodniej Europie jest pod wpływem Rosji, pod wpływem interesów rosyjskich, nacisków, pod wpływem różnego rodzaju działań zakulisowych” – ocenił.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!