Wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Opolu zatrzymali 16 migrantów. Jechali busem do Niemec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Placówki SG w Opolu zatrzymali 16 cudzoziemców, którzy podróżowali 9-osobowym busem na litewskich numerach rejestracyjnych wiezieni przez ukraińskiego kuriera. Między siedzeniami, w nogach pasażerów podróżowało ściśnięte 9-letnie dziecko.

Do zdarzenia doszło w Gogolinie (pow. krapkowicki), w rejonie jednego z MOP-ów na autostradzie A4. Funkcjonariusze zostali zaalarmowani przez dyżurnego z Krajowej Administracji Skarbowej. Okazało się, że cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu w polsce. Mieli jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji z których wynikało, że prawdopodobnie są obywatelami Syrii.

Wśród nich było 2 niepełnoletnich chłopców (w wieku 9 i 15 lat). Chłopcy byli pod opieką dorosłego brata. Kierowca auta, 52-letni obywatel Ukrainy, próbował przewieźć migrantów do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani i z pomocą policjantów przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Opolu. Ponadto, w pojeździe funkcjonariusze znaleźli ukryte pod deską rozdzielczą 2 telefony komórkowe oraz kwotę 6800 euro, które należały do kierowcy.

Wszystkim pełnoletnim cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji. Kierowcy natomiast został przedstawiony zarzut zorganizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 16 cudzoziemcom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Opolu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!