Wiadomości

Funkcjonariusze CBŚP i KAS przejęli prawie 30 mln sztuk papierosów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze CBŚP i KAS przejęli prawie 30 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych blisko 21 mln zł. Nielegalny towar przypłynął do Polski z Indii w 3 kontenerach, a ukryty był za obuwiem. Dzięki współpracy służb Skarb Państwa nie został narażony na straty ponad 35 mln zł.

Funkcjonariusze z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji uzyskali, a następnie potwierdzili informację, że na pokładzie statku, płynącego z Indii do portu w Gdańsku, mogą znajdować się papierosy. Nielegalny towar miał być ukryty w kontenerach, w których według dokumentacji przewozowych miało się znajdować obuwie. Wyjaśniając okoliczności sprawy policjanci nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni.

Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS-u ustalili, że odbiorcą deklarowanego towaru czyli „obuwia” miała być jedna z ukraińskich firm. Dokładnie skontrolowano cztery kontenery, które przypłynęły ogromnym statkiem transportowym. W trzech z nich funkcjonariusze znaleźli prawie 30 mln papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy. Wartość zabezpieczonego towaru wyniosła blisko 21 mln zł.

Gdyby taka ilość nielegalnych papierosów trafiła na polski rynek bez uiszczenia opłat podatku VAT, akcyzy i cła, Skarb Państwa byłby narażony na uszczuplenia wynoszące ponad 35 mln zł.

Dalsze czynności w sprawie wykonuje Pomorski Urząd Celno – Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

/CBŚP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!