Wiadomości

W Sudanie powstała Tymczasowa Rada Wojskowa z dotychczasowym ministrem obrony na czele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony Sudanu Awad Mohamed Ahmed ibn Auf został przewodniczącym Tymczasowej Rady Wojskowej, która ma rządzić tym krajem w dwuletnim okresie przejściowym po obaleniu prezydenta Omara Baszira – poinformowała miejscowa telewizja państwowa.

Jego zastępcą został dotychczasowy szef sztabu wojskowego, generał Kamal Abdul Murof.

Powołanie nowej rady wojskowej i nominacje jej władz nie uspokoiły nastrojów spłecznych w stolicy kraju Chartumie. W czwartek wieczorem przed budynkiem ministerstwa obrony znów zgromadziły się tłumy ludzi, niezadowolonych z wojskowej władzy po obaleniu dotychczasowego prezydenta.

„Pokój, sprawiedliwość, wolność” – skandowali demonstranci, ignorując godzinę policyjną, która obowiązuje od godz. 22 do 4 czasu lokalnego i została ogłoszona na miesiąc przez przewodniczącego Tymczasowej Rady Wojskowej. W komentarzach protestujących powtarzało się stwierdzenie, że nowa sytuacja jest „fotokopią reżimu”.

Wcześniej minister obrony ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy oraz poinformował o zamknięciu sudańskich granic i przestrzeni powietrznej. Wskazał, że obowiązywanie konstytucji zostaje zawieszone, poinformował też o rozwiązaniu rządu i parlamentu.

Po blisko 30 latach sprawowania władzy, pod presją protestów w całym kraju, prezydent Sudanu Omar Baszir ustąpił ze stanowiska.

Początkowo trwające od połowy grudnia protesty w Sudanie spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak zaczęto domagać się dymisji rządzącego krajem Baszira.

Były to największe protesty podczas rządów Baszira. Zginęło w nich kilkadziesiąt osób. Siły bezpieczeństwa używały wobec uczestników akcji gazu łzawiącego, gumowych kul, żywej amunicji i pałek.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!