Wiadomości

FSB twierdzi, że udaremniono próbę przewrotu na Białorusi i zamach na Łukaszenkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mający podwójne obywatelstwo – białoruskie i amerykańskie – Jurij Zenkowicz oraz obywatel Białorusi Aleksander Feduta, którzy w dniu 9 maja zamierzali doprowadzić do przewrotu wojskowego w Mińsku oraz zabicie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, zostali zatrzymani w Moskwie – podaje Centrum Komunikacji Społecznej FSB.

„FSB Federacji Rosyjskiej wraz z Komitetem Bezpieczeństwa Państwa Republiki Białoruś w ramach operacji specjalnej przerwała nielegalne działania Jurija Leonidowicza Ziankowicza, który ma podwójne obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i Republiki Białorusi, oraz Aleksandra Josifowicza Feduty, obywatela Republiki Białorusi. planujących dokonanie przewrotu wojskowego na Białorusi według wypracowanego scenariusza „kolorowych rewolucji” z udziałem lokalnych i ukraińskich nacjonalistów, a także fizyczną eliminację prezydenta Aleksandra Łukaszenki – głosi komunikat.

Jak twierdzi FSB, Zenkowicz i Feduta omawiali plan zbrojnego buntu na Białorusi i postanowili odbyć osobiste spotkanie w Moskwie z opozycyjnie usposobionymi generałami Białoruskich Sił Zbrojnych.

W szczególności mieli oni rzekomo planować zajęcie ośrodków radiowych i telewizyjnych, aby nadać ich apel do ludności, zablokowanie oddziałów wojsk wewnętrznych i OMON-u lojalnych wobec obecnego rządu w stolicy Białorusi. Przygotowywać też mieli się do całkowitego wyłączenia systemu elektroenergetycznego Białorusi, aby skomplikować działania sił i organów ścigania, a nadto mieli ponoć zakładać, że część formacji zbrojnych rozpocznie fazę aktywną.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!