Wiadomości

Matteo Salvini będzie miał proces za niewpuszczenie statku z nielegalnymi migrantami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini będzie miał proces za przetrzymywanie migrantów na statku organizacji pozarządowej, którym nie pozwalał zejść na ląd dwa lata temu, gdy był wicepremierem i szefem MSW.

Sędzia z miasta na Sycylii Lorenzo Jannelli postanowił postawić senatora Salviniego przed sądem. Jego proces rozpocznie się 15 września. Grozi mu do 15 lat więzienia. Wstępne posiedzenie odbyło się w sądowej auli-bunkrze więzienia Ucciardone, miejscu wielkich procesów mafii sycylijskiej.

Chodzi o wydarzenia z sierpnia 2019 roku, gdy polityk był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie Giuseppe Contego. Nie zgodził się na to, by hiszpański statek NGO Open Arms zawinął do portu na Lampedusie i by 147 migrantów zeszło na ląd.

„Obrona ojczyzny jest świętym obowiązkiem obywatela” – oświadczył Salvini, komentując na Twitterze decyzję sądu. „Będę miał za to proces, za to, że broniłem mojego kraju?” – zapytał. Następnie lider Ligi dodał: „Pójdę z podniesioną głową, także w waszym imieniu. Najpierw Italia, zawsze”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!