Wiadomości

FSB aresztowała konsula generalnego Ukrainy w Petersburgu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, obecnie już jest na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej – podał rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Ocenił, że to “kolejna prowokacja” Rosji i obiecał odpowiedź ukraińskiej strony.

Agencja RIA Nowosti przekazała następnie, że dyplomata został zatrzymany na kilka godzin, a obecnie znajduje się w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ukrainy.

Służby prasowe FSB podały, że zatrzymanym jest konsul Ołeksandr Sosoniuk. Dyplomata pracował w Rosi przez wiele lat, co najmniej od 2012 roku.

Komunikat służb głosi, że do zatrzymania doszło 16 kwietnia podczas spotkania konsula z obywatelem Federacji Rosyjskiej, w czasie otrzymywania informacji niejawnych pochodzących z baz danych prowadzonych przez organy porządku publicznego i FSB.

FSB oświadczyła, że działalność Sosoniuka ma charakter “wrogi wobec Rosji i niezgodny ze statusem pracownika dylomatycznego”. Wobec dyplomaty zostaną podjęte działania zgodne z prawem międzynarodowym – zapowiedziała FSB.

Rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych ocenił w komentarzu dla ukraińskich mediów, że to “kolejna prowokacja na tle destabilizacyjnych działań Rosji”. Zaznaczył, że pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, ale obecnie już znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Ustalane są okoliczności zatrzymania – dodał.

“Zgodnie z istniejącą praktyką w oparciu o zasadę wzajemności ukraińska strona przygotowuje odpowiedź” – zapowiedział rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

/Polsat News/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!