Polska Wiadomości

Francuzi twierdzą, że rząd Tuska zamierza wysłać wojsko na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szwecja ogłosiła właśnie swój największy od początku wojny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa, a rząd warszawski ma zakulisowo przygotowywać się do wysłania swoich żołnierzy. Tak przynajmniej twierdzi francuski portal francetvinfo.fr.

Francuzi twierdzą, że rząd Tuska zamierza wysłać wojsko na Ukrainę. Podczas niedawnej wyzyty Wołodymyra Zełenskiego, Szwecja zobowiązała się do dostarczenia Kijowowi pomocy wojskowej o wartości równowartości 6,5 miliarda euro. Kraj ma obawiać się zwycięstwa Władimira Putina i przeniesienia konfliktu na Morze Bałtyckie, gdzie Rosja już działa, testując i prowokując swoich sąsiadów.

Według Sztokholmu, zwycięstwo Rosji na Ukrainie doprowadzi do rozszerzenia wojny na małe kraje bałtyckie (Estonię, Litwę, Łotwę i Finlandię). Kraje nordyckie zostałyby wówczas wciągnięte w regionalny konflikt, gdyż Morze Bałtyckie stałoby się strefą konfrontacji, a przez ich terytorium przechodziłyby wojska NATO. Właśnie tego najgorszego scenariusza chcą za wszelką cenę uniknąć szwedzcy decydenci.

Z kolei Polska – według dziennikarzy portalu – ma nadzieję w dalszym ciągu pomagać swojemu sąsiadowi w wypieraniu Rosji. Szef dyplomacji warszawskiej Radosław Sikorski potwierdził, że nie nałożył na Ukrainę żadnych ograniczeń w użyciu polskiej broni. Jeśli USA wyraziły na to zgodę, Polska nie widzi przeciwwskazań. Z kolei podczas ostatniego spotkania NATO w Pradze, w piątek 31 maja, przedstawiciel rządu Tuska przypomniał, że ​​III RP jest gotowa wysłać polskich żołnierzy w przypadku takiej decyzji ze strony NATO.

W obliczu coraz większej liczby rosyjskich prób dywersyjnych na swoim terytorium, Warszawa staje się coraz aktywniejsza. W zeszłym tygodniu Polska ujawniła szczegóły planu wzmocnienia granicy z Białorusią i rosyjską enklawą w Kaliningradzie. Ochronę mają stanowić pola minowe, bunkry, przeszkody przeciwpancerne, obserwacja satelitarna. Krótko mówiąc – cały sprzęt mający na celu odstraszenie armii rosyjskiej i uniemożliwienie jej inwazji na Polskę. To ogromny plan inwestycyjny, obliczany na kwotę blisko 2,4 miliarda euro i obliczony na lata 2024-2028.

Polecamy również: Pijani “uchodźcy” urządzili wyścig i wjechali w Polaków. Ucierpiało małe dziecko

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!