Wiadomości

Francuska minister twierdzi, że Francuzi są zaniepokojeni sytuacją… polskiego sądownictwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Patrząc na to, co dzieje się we Francji, moglibyśmy pomyśleć, że Francuzi zaniepokojeni są sytuacją w swoim kraju, ale nic bardziej błędnego. Według Nathalie Loiseau, francuskiej minister ds. europejskich, Francuzi są zaniepokojeni sytuacją polskiego sądownictwa.

– Rozwój sytuacji w polskim sądownictwie i rezultaty dotychczasowego dialogu ramach Rady UE niepokoją i będą niepokoić wielu naszych obywateli – miała powiedzieć za zamkniętymi drzwiami minister ds. europejskich Nathalie Loiseau, o czym informuje portal rmf24.pl.

Zdaniem Loiseau, działania polskich władz w sprawie Sądu Najwyższego w celu dostosowania się do postanowienia TSUE to „krok w dobrym kierunku”.

– Mamy nadzieję, że od tej pory polskie władze będą stopniowo uwzględniały niepokoje Komisji Europejskiej – powiedziała Loiseau.

Jej zdaniem analiza sytuacji praworządności w Polsce, którą przedstawił Frans Timmermans, jest „bardzo pożyteczna”.

Dzień wcześniej Parlament Europejski odrzucił wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów o przeprowadzenie debaty na temat sytuacji we Francji. Stało się tak pomimo że pacyfikująca protesty francuska policja wielokrotnie użyła przemocy wobec demonstrujących.

W trakcie trwających od 17 listopada protestów „żółtych kamizelek” śmierć poniosło pięć osób, a kilkaset zostało rannych. Zatrzymanych zostało ponad 4,5 tys. osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!