Europa Wiadomości

Francja: Spada poparcie dla Emmanuela Macrona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal nczas.com pojawił się pierwszy sondaż, który od marca ub. roku pokazuje wyraźny spadek popularności prezydenta Francji Emmnuela Macrona. Trzy miesiące przed wyborami, przestało mu w styczniu ufać o 4 proc. wyborców więcej, niż w poprzednich miesiącach.

Sondaż Ifop dla Journal du Dimanache opublikowano 23 stycznia. 60% Francuzów twierdzi, że jest „niezadowolonych” z działań głowy państwa, a 37% uważa się za „usatysfakcjonowanych”. Od poprzedniego sondażu to spadek o 4 punkty procentowe.

„To może być punkt zwrotny” – komentuje dla „JDD” dyrektor generalny Ifop Frédéric Dabi i dodaje, że to „największy spadek popularności prezydenta zaobserwowany od marca 2021 r.”.

Ekspert dodaje, że główny lokator Pałacu Elizejskiego korzystał do tej z „pewnej życzliwości związanej z zarządzaniem kryzysem covidowym”. Jego zdaniem, spadek notowań wynika z „utraty poczucia spójności” w owym zarządzaniu.

Spadek notowań prezydenta Macrona jest szczególnie widoczny wśród pracowników fizycznych (-11 punktów), młodzieży (-7) i osób powyżej 65 roku życia (-4 punkty proc.). Najwięcej stracił wśród wyborców lewicowej Zbuntowanej Francji i prawicowego Zjednoczenia Narodowego.

Frédéric Dabi wyjaśnia tak duży spadek popularności nie tylko brakiem spójności w walce z pandemią, ale i poczuciem spadku siły nabywczej Francuzów, czyli po prostu inflacją. Jego zdaniem, Francuzi w trudnej sytuacji finansowej mają wrażenie, że Emmanuel Macron nie jest świadomy jak wygląda codzienne życie.

Nie bez znaczenia było zapewne także szczucie na nieszczepionych obywateli. Powiedział w styczniu, że chce „wkurzenia” niezaszczepionych na COVID-19 i zmusić ich do szczepień poprzez ograniczanie im dostępu do życia społecznego.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!