Wiadomości

Prezydent Chin prosi Władimira Putina by ten wstrzymał się z ewentualnym atakiem na Ukrainę do zakończenia igrzysk olimpijskich…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl prezydent Chińskiej Republiki Ludowej zwrócił się z apelem do Władimira Putina, aby ten wstrzymał się z działaniami wojennymi na Ukrainie do momentu zakończenia igrzysk olimpijskich, których gospodarzem jest w tym roku kraj rządzony przez Xi Jinpinga.

Rzekomy apel Xi został podany do wiadomości publicznej przez agencję Bloomberg, powołującą się na anonimowe chińskie źródło. Niezależnie od prawdziwości tej informacji przywódca komunistycznych Chin już 14 stycznia przypomniał, że zgodnie z rezolucją ONZ w sprawie rozejmu olimpijskiego państwa są zobowiązane do wstrzymania się od prowadzenia działań wojennych na 7 dni przed i po igrzyskach olimpijskich.

W przypadku Rosji ów okres rozejmu mógłby być jeszcze dłuższy, jeżeli weźmiemy pod uwagę również paraolimpiadę, i trwałby od 28 stycznia do 20 marca. Obawy Xi związane są z zapowiedzią Putina, który wyraził wolę pojawienia się osobiście na otwarciu igrzysk 4 lutego, a to negatywnie wpłynęłoby na chiński PR, gdyby na Ukrainie trwała inwazja.

Nie oznacza to jednak głębszej animozji pomiędzy dwoma władcami. Jak przypomina portal Polsat News, podczas grudniowych rozmów Xi Jinping określił Putina swoim „starym przyjacielem”. – Możliwe, że Xi poprosił Putina, aby nie dokonywał inwazji na Ukrainę podczas igrzysk – twierdzi chiński dyplomata cytowany przez Bloomberga.

Posłucha?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!