Europa Wiadomości

Francja: Były premier Francois Fillon znalazł się w zarządzie potężnej rosyjskiej firmy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal tvp.info były premier Francji Francois Fillon będzie zasiadał w zarządzie rosyjskiego giganta petrochemicznego Sibur. Grupa ta jest kontrolowana przez jednego z najbogatszych ludzi w Rosji i bliskiego przyjaciela prezydenta Władimira Putina.

Informacja o tym, że były francuski premier został mianowany dyrektorem niezależnym i będzie zasiadał w zarządzie firmy Sibur, podana została w czwartek. Grupa zaktualizowała listę swoich dyrektorów, na której znalazło się nazwisko byłego polityka; kierował francuskim rządem w latach 2007-15.

Sibur jest kontrolowany przez Leonida Michałsona, jednego z najbogatszych ludzi w Rosji, oraz Giennadija Timczenkę, bliskiego przyjaciela prezydenta Władimira Putina.

Pod koniec czerwca Fillon dołączył do rady dyrektorów innej rosyjskiej firmy Zaroubejneft, specjalizującej się w eksploatacji złóż węglowodorów, w szczególności za granicą, należących do państwa. Fillon jest szefem Apteras, firmy konsultingowej, którą założył w 2017 r.

Były polityk został skazany przez sąd w czerwcu 2020 r. w wyniku głośnej sprawy fikcyjnych prac, co wykoleiło jego kampanię prezydencką w 2017 r.

O podobnej sprawie informowaliśmy w czerwcu. Wówczas była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl, która tańczyła z Władimirem Putinem na swoim ślubie w 2018 r., została powołana do rady dyrektorów rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft. Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, wieloletni przyjaciel Władimira Putina, jest prezesem zarządu Rosnieftu.

Skąd my to znamy…

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!