Wiadomości

Floryda zakaże operacji “zmiany płci” dla dzieci i młodzieży

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gubernator Florydy Ron DeSantis poparł wniosek członka parlamentu stanowego o zakazanie operacji “zmiany” bądź “korekty płci” dla dzieci i młodzieży. Prócz karania operacyjnej “zmiany płci” projekt przewiduje również sankcje karne za poddawanie młodych terapiom hormonalnym ukierunkowanym na wywołanie rozwoju sprzecznego z naturalną płcią osoby – informuje portal tysol.pl.

HB 211, jak nazwano projekt, ustanawia zakaz “sterylizujących operacji chirurgicznych nieletnich, które usuwają narządy rozrodcze, a także jakiekolwiek inne zdrowe narządy lub tkankę”, a także “udostępniania, dostarczania i przepisywania dzieciom środków hormonalnych”, w tym hormonów płci przeciwnej oraz blokerów dojrzewania, czyli środków hamujących wydzielanie hormonów płciowych przez organizm. Ponadto lekarz, który nielegalnie podejmie się wykonania operacji “zmiany płci” bądź “afirmowania zaburzonej tożsamości płciowej” osoby nieletniej zostanie ukarany karą o 1000 dolarów grzywny do roku pozbawienia wolności.

Gubernator już w 2021 roku zadeklarował, że poprze podobny projekt, jeśli taki trafi do podpisania na jego biurko. Pomysłodawca projektu, parlamentarzysta Anthony Sabatini z Partii Republikańskiej trafił więc na odpowiedni moment do zgłoszenia postulatu.

Lifesitenews.com wskazuje, że procedury “zmiany płci” pozostają niepewnym eksperymentem medycznym. W rozmowie z medium Prezes Amerykańskiego Kolegium Pediatrów podkreślał, że praktyki te są nieetyczne i stanowią nadużycie wobec nieletnich. Żaden konkretny „lek” na dysforię płciową nigdy nie został stworzony, a podawanie środków hormonalnych powoduje szereg negatywnych efektów ubocznych.

Z racji na niedługą historię tego typu zabiegów, ich długotrwałe skutki kliniczne wciąż nie są dokładnie zbadane. „Niemal 100 proc. chłopców i 90 proc. dziewczynek z dysforią płciową akceptuje swoją płeć biologiczną po okresie dojrzewania. Mimo tego praktycznie wszystkim dzieciom zmagające się z zaburzeniami tożsamości płciowej podaje się hormony płci przeciwnej” – dodaje na łamach portalu Raymond Wolfe.

Operacje “zmiany” bądź “korekty płci” są coraz popularniejsze, choć nadal wiele państw nie przyjęło prawa regulującego ten proceder. Administracja stanu Floryda jest jedną z pierwszych, które postanowiły uregulować tę kwestię, przyjmując postawę konfrontacyjną wobec ruchów promujących ideę “zmiany płci”.

/zdj. ilustr./

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!