Wiadomości

“Tajne więzienie CIA” na Litwie na sprzedaż?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Litwy mają wystawić na sprzedaż obiekty, które miały być wcześniej wykorzystywane przez amerykańskie służby specjalne w ramach Globalnej Wojny z Terrorem (GWOT). To właśnie w nich miało dochodzić do czasowego przetrzymywania tzw. wrogich kombatantów, podejrzewanych o przynależność lub kontakty z Al-Kaidą – informuje portal infosecurity24.pl.

W samym kompleksie, co naturalne nie wyróżniającym się zbytnio jeśli spojrzy się z zewnątrz, powstał przede wszystkim specjalnie przygotowany budynek złożony z 10 pokoi, bez okien oraz z wytłumionymi ścianami. To ostatnie, aby m.in. nie można było nawiązywać kontaktu z innymi osadzonymi oraz wytworzyć pewne formy deprawacji sensorycznej, umożliwiające osłabienie woli oporu po stronie przesłuchiwanego.

Dziennikarze Jon Henley oraz Ed Pilkington ustalili, że litewska lokacja miała być określana jako Projekt nr 2 lub Detention Site Violet (fioletowy obiekt zatrzymań). Generalnie, ukazane przez “The Guardian” zdjęcie obrazuje stodołę i zapewne murowny budynek, połączony z nią, oraz parking.

Więcej:
https://infosecurity24.pl/sluzby-specjalne/tajne-wiezienie-cia-na-litwie-na-sprzedaz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!