Wiadomości

Firtiny wjeżdżają do Idlibu – prężenie muskułów, czy jadą na wojnę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wznowiona 24 stycznia ofensywa syryjskich sił rządowych, wspieranych przez irańskie i proirańskie formacje szyickie, a także przez rosyjskie lotnictwo i rosyjskich najemników przynosi znakomite efekty. Wczoraj Turcy zmuszeni byli ewakuować swój wojskowy punkt obserwacyjny w Ma’arr Hitat (Hisz). Równocześnie do Idlibu wjeżdżają tureckie kolumny wojskowe z ciężkim sprzętem.

24 stycznia oddziały syryjskie wznowiły natarcie, uderzając na trzech kierunkach – w dwóch miejscach atakując pozycje protureckich bojowników w prowincji Idlib i w jednym w prowincji Aleppo. W rezultacie już pierwszego dnia operacji w rękach wojsk syryjskich znalazło się kilka wiosek. I tak środkowa grupa uderzeniowa zdołała odzyskać wioski Tall Kursijan i Abu Dżurajf, utracone w wyniku kontrataku oddziałów Hajat Tahrir asz-Szam kilka dni wcześniej, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Z kolei pododdziały południowej grupy uderzeniowej zdobyły najpierw wieś Dajr al-Szarki, następnie Ma’arr Szamarin oraz Dajr al-Gharbi i Taqanah i kontynuowały natarcie, zbliżając się do miasta Ma’arrat an-Numan i do autostrady M5, łączącej Damaszek z Aleppo. Miasto Ma’arrat an-Numan było przez cały czas intensywnie bombardowane przez rosyjskie lotnictwo oraz syryjską artylerię.

25 stycznia wojska syryjskie wyparły bojowników z miasteczka Tall Manis, pogłębiając w ten sposób włamanie w rejonie na wschód od Ma’arrat an-Numan, od którego pod koniec dnia dzieliło je już nie więcej niż dwa kilometry.

Następnego dnia oddziały syryjskie osiągnęły spore postępy w prowincji Aleppo, gdzie zdobyły kilka wiosek, ale przede wszystkim w decydującą fazę wkroczyły walki o miasto Ma’arrat an-Numan. Po zdobyciu wioski Ma’arr Szurin oddziały rządowe przecięły autostradę M5 na północ od Ma’arrat an-Numan, a następnie podjęły walkę o wioskę Al Dana, po czym zwróciły się z jednej strony na północ, zdobywając wieś Babilla, z drugiej zaś na południe – atakując od północy Ma’arrat an-Numan.

27 stycznia oddziały syryjskie pogłębiły włamanie na północ od Ma’arrat an-Numan, a także przecięły autostradę M5 na południe od tego miasta, odcinając główną drogę łączącą je z punktem obserwacyjnym wojsk tureckich w Ma’arr Hitat (Hisz).

Dzień później oddziały rządowe przejęły kontrolę nad kolejnymi wioskami, ale przede wszystkim wyparły one bojowników z Ma’arrat an-Numan. W sumie od rozpoczęcia w dniu 24 stycznia ofensywy syryjskie siły rządowe zdobyły obszar o powierzchni 260 km².

Syryjskie siły rządowe zdobyły miasto Ma’arrat an-Numan

31 stycznia po raz kolejny w ostatnich dniach ostrej krytyce poddał postępowanie Rosji prezydent Turcji, którą to oskarża on o wiarołomność w kwestii Idlibu, zabijanie cywilów i chęć doprowadzenia do kryzysu migracyjnego, Zwracając się tego dnia do działaczy swojej partii, zapewnił, że Turcja nie wycofa się z atakowanego przez syryjskie siły rządowe Idlibu i że doprowadzi do „stabilizacji” w tej części Syrii. Zagroził, że Turcja nie cofnie się przed użyciem wojska

„Nie możemy się zatrzymać. Szczerze pragniemy stabilności w całej Syrii. W tym celu nie zawahamy się zrobić wszystkiego, w tym użyć siły wojskowej” – powiedział Erdogan.

Erdogan rzuca wyzwanie „imperialstom i krzyżowcom”

Tymczasem syryjskie siły rządowe kontynuowały ofensywę w Wielkim Idlibie, nacierając na dwóch kierunkach – w południowo-wschodniej części prowincji Idlib. gdzie po zdobyciu Ma’arrat an-Numan kierują się wzdłuż autostrady M5 na północ i równocześnie rozszerzając stan posiadania w kierunku zachodnim, oraz w zachodniej części prowincji Aleppo.

W nocy z piątku na sobotę protureccy bojownicy otworzyli nowy front, atakując wojska syryjskie w północnej części prowincji Aleppo. Oddziały protureckie najpierw zaatakowały w rejonie na zachód od al-Bab, gdzie udało im się zdobyć kilka wsi, po czym kolejne uderzenie, poprzedzone atakiem trzech dżihad-mobili (pojazdów wypełnionych materiałami wybuchowymi, prowadzonymi przez kierowców-samobójców), wyprowadzone zostało w rejonie na północny-zachód od Aleppo, w mieście Az-Zahra.

Choć formacjom protureckim udało się poczynić istotne postępy zarówno w mieście Az-Zahra, jak i w rejonie al-Bab, gdzie zdołały one zbliżyć się na odległość kilkunastu kilometrów od miasta Aleppo, wydaje się, że nie wpłynęło to na przebieg ofensywy w Wielkim Idlibie, gdzie syryjskie siły rządowe zdobyły szereg kolejnych miejscowości.

W szczególności wojska tureckie zmuszone były wycofać się z punktu obserwacyjnego nr 13, zlokalizowanego w Ma’arr Hitat (Hisz), w południowo-wschodniej części prowincji Idlib (pięć kilometrów na południe od Ma’arrat an-Numan).

Tymczasem już wcześniej Turcy przystąpili do budowy w rejonie miasta Sarakib (kilkanaście kilometrów na północ od Ma’arrat an-Numan) trzech nowych punktów obserwacyjnych, a także zablokowali w tamtej okolicy autostradę M5, ustawiając tam czołgi M60 i pojazdy opancerzone Kirpi.

Do Idlibu wjeżdżają coraz to nowe tureckie kolumny wojskowe. Czy to tylko prężenie muskułów, czy coś więcej?

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!