Wiadomości

Syryjskie siły rządowe zdobyły miasto Ma’arrat an-Numan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rozpoczęta 24 stycznia ofensywa syryjskich sił rządowych, wspieranych przez irańskie i proirańskie formacje szyickie, a także przez rosyjskie lotnictwo i rosyjskich najemników przynosi znakomite efekty. Dziś bojownicy wyparci zostali z miasta Ma’arrat an-Numan.

Oddziały syryjskie wznowiły natarcie, uderzając na trzech kierunkach – w dwóch miejscach atakując pozycje protureckich bojowników w prowincji Idlib i w jednym w prowincji Aleppo. W rezultacie już pierwszego dnia operacji w rękach wojsk syryjskich znalazło się kilka wiosek. I tak środkowa grupa uderzeniowa zdołała odzyskać wioski Tall Kursijan i Abu Dżurajf, utracone w wyniku kontrataku oddziałów Hajat Tahrir asz-Szam kilka dni wcześniej, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Z kolei pododdziały południowej grupy uderzeniowej zdobyły najpierw wieś Dajr al-Szarki, następnie Ma’arr Szamarin oraz Dajr al-Gharbi i Taqanah i kontynuowały natarcie, zbliżając się do miasta Ma’arrat an-Numan i do autostrady M5, łączącej Damaszek z Aleppo. Miasto Ma’arrat an-Numan było przez cały czas intensywnie bombardowane przez rosyjskie lotnictwo oraz syryjską artylerię.

25 stycznia wojska syryjskie wyparły bojowników z miasteczka Tall Manis, pogłębiając w ten sposób włamanie w rejonie na wschód od Ma’arrat an-Numan, od którego pod koniec dnia dzieliło je już nie więcej niż dwa kilometry.

Przedwczoraj oddziały syryjskie osiągnęły spore postępy w prowincji Aleppo, gdzie zdobyły kilka wiosek, ale przede wszystkim w decydującą fazę wkroczyły walki o miasto Ma’arrat an-Numan. Po zdobyciu wioski Ma’arr Szurin oddziały rządowe przecięły autostradę M5 na północ od Ma’arrat an-Numan, a następnie podjęły walkę o wioskę Al Dana, po czym zwróciły się z jednej strony na północ, zdobywając wieś Babilla, z drugiej zaś na południe – atakując od północy Ma’arrat an-Numan.

Wczoraj z kolei oddziały syryjskie pogłębiły włamanie na północ od Ma’arrat an-Numan, a także przecięły autostradę M5 na południe od tego miasta, odcinając główną drogę łączącą je z punktem obserwacyjnym wojsk tureckich.

Dziś oddziały rządowe przejęły kontrolę nad kolejnymi wioskami, ale przede wszystkim wyparły one bojowników z Ma’arrat an-Numan. W sumie od rozpoczęcia w dniu 24 stycznia ofensywy syryjskie siły rządowe zdobyły obszar o powierzchni 260 km².

Należy podkreślić, że wojska tureckie, stacjonujące w Idlibie, zachowują się w obliczu syryjskiej ofensywy całkowicie bierną postawę. Turcja ogranicza się jedynie do składania oświadczeń, w których potępia złamanie wynegocjowanego z Rosją rozejmu i bombardowanie obiektów cywilnych przez samoloty rosyjskie i syryjskie.

I choć wczoraj późnym wieczorem do prowincji Idlib przybył spory konwój wojsk tureckich, w żaden sposób nie wpłynęło to na spowolnienie tempa ofensywy wojsk syryjskich.

W tym kontekście warto jeszcze rzucić okiem, jak przedstawia się sytuacja w rejonie na zachód od Aleppo, gdzie również zagrożony okrążeniem jest turecki punkt obserwacyjny:

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!