Wiadomości

Firma powiązana z Sorosem kupi udziały w “Rzeczpospolitej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Firma wspierana przez fundusz George’a Sorosa podpisała przedwstępną umowę kupna udziałów w wydawcy “Rzeczpospolitej” – informuje portal dorzeczy.pl.

Wydawcą “Rzeczpospolitej” (oraz “Parkiet”, a także serwisy internetowe www.rp.pl i www.parkiet.com) jest spółka Gremi Media. Z kolei KCI SA to główny akcjonariusz Gremi Media. To właśnie ta firma podpisała umowę w sprawie sprzedaży udziałów. Zgodnie z nią 40 proc. udziałów “Rz” ma zostać kupionych przez Pluralis BV z siedzibą w Amsterdamie. Firma należy do funduszu MDIF (Media Developement Investment Fund) i firmy medialnej z Belgii – Mediahuis. MDIF jest wspierany przez miliardera George’a Sorosa. Umowa ma charakter niewiążący.

„W wyniku dokonanego przeglądu opcji strategicznych, zarząd emitenta podjął w dniu 26 listopada 2021 decyzję o wyborze jednego z podmiotów, na zasadzie czasowej wyłączności, jako partnera do szczegółowych uzgodnień dotyczących strategicznej współpracy z uwagi na największą wartość dodaną zarówno dla spółki, jak i dla Gremi Media SA” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Zgodnie z założeniami właścicieli KCI SA, transakcja ma “pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową emitenta”. O kolejnych etapach sprzedaży spółka będzie informowała w kolejnych komunikatach.

MDIF, która wśród swoich fundatorów wymienia Soros’s Open Society Foundations, jest inwestorem w polskim Radiu Zet i trzecim co do wielkości akcjonariuszem Agory SA, wydawcy Gazety Wyborczej.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!