Wiadomości

Fikcyjne faktury wystawiono na blisko 500 milionów złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Działania CBA pozwoliły zostawić w budżecie Skarbu Państwa ponad 100 milionów złotych. Fikcyjne faktury wystawiono na blisko 500 milionów złotych. Organizator, a zarazem szef grupy przestępczej i adwokat z Warszawy zatrzymani przez agentów z białostockiej delegatury CBA.

Kolejna odsłona śledztwa związanego z próbą wyłudzenia setek milionów złotych nienależnego podatku VAT. Tym razem zostały zatrzymane dwie osoby. W ręce agentów CBA z Białegostoku wpadł organizator i jednocześnie kierownik zorganizowanej grupy przestępczej i warszawski adwokat.

Kierujący grupą przestępczą sfinansował przejęcie spółki z koncesją na obrót paliwami płynnymi, tylko po to, by za jej pomocą wyłudzić wielomilionowy zwrot podatku VAT. Prowadzący śledztwo funkcjonariusze ustalili, że fikcyjne faktury (tylko w tym wątku postępowania) opiewały na blisko pół miliarda złotych. Fałszywe dokumenty były preparowane przez, już wcześniej zatrzymane osoby. Faktury dokumentowały fikcyjny obrót setkami tysięcy telefonów komórkowych. Wspólne działania Biura i prokuratury udaremniły nielegalny zwrot podatku VAT.

Nad procederem czuwał zatrzymany do sprawy warszawski adwokat. W zamian za korzyści finansowe płynące z nielegalnych działań zorganizowanej grupy przestępczej, realizował zadania mające na celu legalizację bezprawnych posunięć grupy. Nadzorował także przejęcie spółki paliwowej.

Zatrzymani trafią do Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

To śledztwo ma swój początek w maju 2017 roku. Wówczas zatrzymano 3 osoby i zabezpieczono „lewe faktury” wystawione na ponad 300 tysięcy telefonów komórkowych.

/T. Brodowski, CBA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!