Polska Wiadomości

Feministka uważa, że promowanie czytania książek dyskryminuje tych, któzry ich nie czytają…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal salon24.pl feministka wzięła udział w TVN24 w dyskusji o czytelnictwie w Polsce.

Wypowiedzi Mai Staśko, jakoby “snobizm na czytanie wykluczał tych, co nie czytają”, wywołały burzę w mediach społecznościowych. Hanna Lis ripostowała: „Nie wiem, kto dobiera gości do @TakJestTVN24, ale współczuję panu Miłoszewskiemu”.

Dziennikarz Marcin Dobski napisał: “Taki snob ze mnie, że wykąpałem się rano, a jak ktoś miał możliwość, ale nie skorzystał, to może czuć się wykluczony ze społeczności czystych?”.

Kataryna nie mogła wyjść z podziwu: “To jest cenna umiejetność zrobić inbę antydyskryminacyjną absolutnie ze wszystkiego”.

Maja Staśko odpowiedziała na krytyczne głosy: “Jak ci ludzie nie chcą wysłuchać innych głosów, to coś strasznego. Koalicja Obywatelska w jednym obrazku”.

Wyjaśniła ponadto, że Hanna Lis zmanipulowała jej słowa: “pani Hanna Lis miała z moimi słowami problem, czemu dała znać po emisji. Chodziło o to, że powiedziałam, iż snobizm i wyższościowe połajanki nie są dobrym sposobem promocji czytelnictwa, a także wykluczają osoby, które z miliona powodów mogą nie czytać. Na przykład przez brak czasu, pieniędzy, niemoc skupienia się, zaburzenia psychiczne, stresy, lęki. A czytać powinniśmy przecież po to, by się rozwijać i uwrażliwiać, a nie po to, by czuć się lepszym od innych i móc ich poniżać. Po prostu, chciałabym więcej zrozumienia dla różnych sytuacji ludzi, często trudnych i zupełnie odmiennych od naszych. Mniej oceniania, stygmatyzacji, a więcej życzliwości. I tyle!”.

Najnowsze dyskusje o czytelnictwie w Polsce to pokłosie niedawno opublikowanego raportu Biblioteki Narodowej o czytelnictwie w 2020. Wynika z niego, że 42 proc. badanych przeczytało w zeszłym roku w całości lub fragmencie jedną książkę. To najlepszy wynik od sześciu lat.

Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Harlan Coben i Adam Mickiewicz – to piątka najchętniej w 2020 r. czytanych przez Polaków autorów. Kolejna piątka to Henryk Sienkiewicz, Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, E. L. James.

No cóż…

Źródło: salon24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!