Europa Polska Wiadomości

Facebook w Polsce unika płacenia podatków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal superbiz zauważa, że opodatkowanie Facebook’a mogłoby przynieść dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych wpływów. Niestety jak mówi minister Jadwiga Emilewicz, spółka nie oddała nawet złotówki na podatek dochodowy, a wszystko dzięki prostym sztuczkom z jakich korzystają cyfrowi giganci.

Jak podaje money.pl tylko w ubiegłym roku Facebook na działalności w naszym kraju zarobił pół miliarda złotych. W dużej mierze jego zarobki wynikają z reklam. Tylko w 2015 roku wpływy z tego tytułu wyniosły 353 mln złotych i stale rosną. Można szacować, że od 2012 roku, czyli od czasu gdy w Warszawie powstał lokalny oddział firmy, ich zyski sięgnęły pół miliarda złotych.

Emilewicz podkreślała w Brukseli, że spółka nie zapłaciła w Polsce żadnego podatku. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na faktury wystawiane przed giganta mediów społecznościowych. Dostawcą usług i wystawiającym rachunek, a więc pobierającym pieniądze i płacącym podatki dochodowe, jest spółka z Irlandii.

To właśnie w Irlandii Facebook płaci podatki od swojej działalności poza granicami USA. Według raportu Banku Światowego “Doing Business” Irlandia jest absolutnym numerem jeden w kategorii warunków dla biznesu. Tutaj podatek CIT dla firm wynosi 12,5 proc., podczas gdy w Polsce jest to 19 proc. Światowy gigant mediów społecznościowych zapowiada zmianę swojej polityki podatkowej. Ma ona zostać wprowadzona maksymalnie do końca roku.

A co wy o tym sądzicie? Czy jest już najwyższy czas by skończyć z przywilejami wielkich zagranicznych firm, które za nic maja sobie nasze prawo? Piszcie w komentarzach.

Źródło: superbiz.se.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!