Felietony

Ewolucja roślin przebiegała skokowo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ewolucja roślin nie przebiegała jednostajnie, ale skokowo. Naukowcy wskazują na dwie „eksplozje” różnorodności genetycznej, które miały miejsce kilkaset milionów lat temu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze „Current Biology”.

W trakcie ewolucji wszystkie organizmy zyskują nowe geny i tracą stare. Okazuje się jednak, że u roślin proces pojawiania się nowych genów był intensywniejszy niż u zwierząt – dowodzą naukowcy brytyjscy z uniwersytetów w Bristolu i Essex.

Naukowcy chcieli lepiej zrozumieć z perspektywy genetycznej fazę zasiedlenia lądów przez rośliny. W tym celu porównywali ponad 200 genomów roślinnych, poddając tym samym analizie największą genetyczną bazę danych, jaką wykorzystano dotąd do badania ewolucji królestwa roślin.

Zaawansowane metody obliczeniowe pozwoliły badaczom „przenieść się w czasie” o 470 mln lat i zidentyfikować geny, które były obecne u pierwszych roślin lądowych.

Wyniki badań wskazują, że w trakcie ewolucji roślin, w fazie ekspansji na lądy, doszło do dwóch genetycznych „eksplozji”, w wyniku których zwiększyła się znacznie różnorodność genetyczna. Z genetycznego punktu widzenia, ekspansja nie miała więc charakteru jednostajnego, ale „wybuchowy”.

Pierwsza “eksplozja” genetyczna nastąpiła przed pojawieniem się roślin lądowych i związana była z genami, które odpowiedzialne są za budowę wielokomórkową organizmów. Druga genetyczna współwystępuje w czasie z początkiem roślin lądowych i dotyczy genów odpowiedzialnych za adaptację do środowiska lądowego.

Więcej:
https://www.bristol.ac.uk/news/2020/january/land-plants.html

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!