Islam Świat Wiadomości

Erdogan wzywa cały muzułmański świat do jednoczenia się przeciwko Izraelowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Świat islamski powinien działać jako jedność, prezentować jednolite stanowisko w sprawie masakry – oświadczył premier Turcji Binali Yıldırım. Po krwawych wydarzeniach w Strefie Gazy prezydent Erdogan oskarżył Izrael o ludobójstwo. Turcja nakazała izraelskiemu ambasadorowi opuszczenie państwa. W całym świecie arabskim wzrastają nastroje antyżydowskie.

Premier Turcji wezwał wszystkie muzułmańskie kraje do zrewidowania swoich stosunków z Tel Awiwem. Ankara stoi na stanowisku, że nie tylko Izrael, ale również Stany Zjednoczone odpowiadają za masakrę w Strefie Gazy. Stosunki między Turcją i Izraelem uległy znacznemu pogorszeniu, na co wskazuje m.in. wydalenie izraelskiego ambasadora.

W Istambule odbywają się marsze i wiece poparcia dla Palestyńczyków. Tureccy politycy twierdzą, że są one oddolnym wyrazem solidarności z protestującymi. W innych państwach muzułmańskich panuje bardzo podobna atmosfera.

Maskara, do jakiej doszło 14 maja br., była powodem nadzwyczajnego spotkania członków Ligi Państwa Arabskich. Kuwejt wnioskował o zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie, ale propozycja została zablokowana przez Waszyngton.

Ankara, która winą za śmierć ok. 60 Palestyńczyków obarcza również Stany Zjednoczone, ogłosiła, że Waszyngton stracił mandat to prowadzenia jakichkolwiek mediacji w regionie.

Istnieją małe szanse, że masakra Palestyńczyków doprowadzi do wybuchu wojny przeciw Izraelowi. Arabia Saudyjska, Turcja i Egipt z racji swoich relacji międzynarodowych nie posuną się do wszczęcia otwartego konfliktu. Iran, który mógłby poprowadzić koalicję antyżydowską, jest zbyt słaby i izolowany politycznie. Nie posiada również lądowej granicy z Izraelem, a możliwości uderzenia na państwo z powietrza są bardzo ograniczone.

Źródło: nczas.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!