Wiadomości

Erdogan: Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swych wojsk w Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w transmitowanym na żywo w niedzielę wieczorem wywiadzie telewizyjnym, że Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swoich żołnierzy w Libii, dochowując obietnicy wsparcia rządu w Trypolisie – informuje New York Times.

Wojska tureckie będą realizować tam zadania szkoleniowe i bojowe, wspierając uznawany przez ONZ Rząd Porozumienia Narodowego, na którego czele stoi Fajiz al-Saradż, mający siedzibę w Trypolisie, atakowanym od szeregu miesięcy przez Libijską Armię Narodową (LNA) feldmarszałka Chalify Haftara.

Erdogan dodał, że wojska tureckie utworzą w Libii centrum operacyjne pod dowództwem generała porucznika, który skupi się na koordynacji działań i szkoleniu. Powiedział, że pierwsze oddziały już są stopniowo rozmieszczane, ale większa koncentracja sił nastąpi później.

3 stycznia pisałem, iż eskalacja konfliktu w rejonie Zatoki Perskiej jest niewątpliwie korzystna dla Turcji, o której poparcie Stany Zjednoczone będą zmuszone teraz zabiegać. Także Rosja i Iran nie będą dążyły do eskalacji sporu z Turcją. Nawet jeśli wszystko rozejdzie się po kościach, co jest mało prawdopodobne, to uwaga wymienionych państw – przynajmniej w najbliższym czasie – będzie skupiona na tym, co dzieje się w rejonie Zatoki Perskiej, podobnie jak i Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. A to oznacza, że nikt nie będzie przeszkadzał Turcji w dokonaniu inwazji na Libię.

Co nas czeka w związku z eskalacją konfliktu w rejonie Zatoki Perskiej

A Libia to nie tylko kraj bogaty w surowce. Warto bowiem pamiętać, że przez Libię biegnie główny szlak migracyjny z Afryki do Europy. Libia jest też krajem graniczącym z Nigrem i Czadem, gdzie coraz śmielej poczynają sobie dżihadyści islamscy…

Czytaj też:

Po co nam wiedzieć, co dzieje się w Syrii i w Libii?

/nytimes.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!