Wiadomości

Erdogan ograł wszystkich – Amerykanie dostarczą Turcji Patrioty wraz z offsetem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańska administracja zgodziła się na sprzedaż Turcji zestawów rakietowej obrony powietrznej typu Patriot. Pakiet zatwierdzony przez Departament Stanu uwzględnia możliwość zawarcia porozumień offsetowych. Potencjalna transakcja może być postrzegana jako próba skłonienia Ankary do rezygnacji z pozyskania rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400 – pisze portal Defence24.pl.

Portal Defence24.pl, powołując się na komunikat agencji DSCA, dodaje, iż Turcja otrzymała zgodę Departamentu Stanu na pozyskanie czterech jednostek ogniowych Patriot wraz 80 pociskami MIM-104E GEM-T oraz 60 PAC-3 MSE. W ich skład wchodzą cztery radary AN/MPQ-65 (sektorowe), taka sama liczba stacji kontroli Engagement Control Stations, 20 wyrzutni M903, 10 jednostek łączności Antenna Mast Group, pięć systemów generowania energii elektrycznej EPP wraz z elementami wyposażenia dodatkowego, wsparcia eksploatacji, szkolenia i integracją systemów.

Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z ogromnymi przetasowaniami. Wcześniej Amerykanie nie tylko blokowali sprzedaż Turcji nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej (w szczególności nie godząc się na offset), ale dodatkowo aktywnie wspierali tradycyjnych wrogów Ankary, tj. Kurdów. Jeszcze niedawno wydawało się więc, że będącej członkiem NATO Turcji zaczynało być bliżej do Moskwy aniżeli do Waszyngtonu

Erdogan zawarł z Putinem porozumienie, mocą którego prowincja Idlib z przyległościami przeszła de facto pod kontrolę Ankary. Od Rosjan mieli też Turcy nabyć systemy obrony przeciwlotniczej S-400, odpowiadające tym, których nie mogli nabyć od Amerykanów:

Rosja dostarczy Turcji rakiety S-400

W ostatnim czasie w relacjach amerykańsko-tureckich coraz mocniej iskrzyło.

Amerykanie grożą Turcji: Musi wybrać, czy chce trzymać z Rosją, czy z Zachodem

I oto okazuje się, że Amerykanie nie tylko zgodzili się dostarczyć Turcji systemy obrony przeciwlotniczej Patriot, ale także zdecydowali się „sprzedać” Kurdów, którzy byli ich lojalnymi sojusznikami. Właśnie dziś poinformowano, że Amerykanie wycofają swe wojska z Syryjskiego Kurdystanu, czego domagał się od nich Erdogan:

Amerykańskie wojska zaczynają wycofywać się z Syrii, wystawiając Kurdów na uderzenie Turcji

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!