Świat Wiadomości

Erdogan ogłosił, że Turcja nigdy nie pozwoli na powstanie państwa Kurdów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nigdy nie pozwolimy na utworzenie samozwańczego państwa przez PYD (Partia Unii Demokratycznej syryjskich Kurdów), YPG (kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony) na północy Syrii” – powiedział Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

“Jakie mają cele (Kurdowie)? Stworzyć korytarz dla terrorystów w północnej Syrii, który sięgnie do Morza Śródziemnego” – dodał, zapewniając, że Turcja będzie “zwalczała organizacje terrorystyczne wszędzie, gdzie je znajdzie”.

Władze tureckie uważają YPG za organizację pokrewną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Ankara i jej zachodni sojusznicy uznają za organizację terrorystyczną. PKK walczy o kurdyjską autonomię.

W poniedziałek Erdogan oświadczył, że możliwa jest turecko-irańska operacja wojskowa przeciwko kurdyjskim bojownikom; w ubiegłym tygodniu w Ankarze odbyło się spotkanie szefów sztabów generalnych armii Turcji i Iranu. Sytuację komplikuje fakt, że USA uznają milicje YPG za bardzo ważnego sojusznika w walce z Państwem Islamskim (IS) i dostarczają im broni.

Władze kurdyjskiej autonomicznej części Iraku zapowiedziały przeprowadzenie 25 września referendum niepodległościowego. Ankara jest zdecydowanie przeciwna takiemu rozwiązaniu i szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu uda się w środę do Bagdadu, by podjąć rozmowy na ten temat z prezydentem Iraku Fuadem Masumem, premierem Hajdarem Dżawadem al-Abadim oraz przywódcą kurdyjskiej autonomii Masudem Barzanim.

Źródło: bankier.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!