Wiadomości

Erdogan grozi Waszyngtonowi, że Turcja uzna i potępi ludobójstwo Indian

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan oświadczył, że parlament turecki może przyjąć rezolucję w sprawie ludobójstwa Indian podczas kolonizacji Ameryki w odpowiedzi na uznanie i potępienie przez Senat USA ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w 1915 r.

Senat Kongresu USA przyjął w czwartek rezolucję w sprawie potrzeby oficjalnego uznania i upamiętnienia ludobójstwa na Ormianach. Stwierdzono w niej, że Stany Zjednoczone powinny uhonorować ofiary ludobójstwa Ormian poprzez oficjalne uznanie i pamięć.

Ponadto zawiera ona wezwanie, by przeciwdziałać próbom angażowania się władz amerykańskich lub ich współpracowników w zaprzeczenie ludobójstwa dokonanego na Ormianach „lub innego ludobójstwa”, a także zachęcić do propagowania wiedzy o ludobójstwie na Ormianach. Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło tę rezolucję.

Senat USA uznał rzeź Ormian przeprowadzoną przez Turków za ludobójstwo

„Ujawniliśmy ponad milion dokumentów na temat wydarzeń z 1915 r. Przyjeżdżajcie, studiujcie. Rozmawiajcie na podstawie dokumentów. Musimy również odpowiedzieć wam analogicznymi działaniami naszego parlamentu. I zrobimy to. Czy można milczeć o Indianach, mówiąc o Ameryce „To wstydliwa strona w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Erdogan w „A Haber”.

Czytaj też:

Azerbejdżan protestuje przeciwko uchwale Senatu USA uznającej rzeź Ormian z 1915 roku za ludobójstwo

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!