Wiadomości

Azerbejdżan protestuje przeciwko uchwale Senatu USA uznającej rzeź Ormian z 1915 roku za ludobójstwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już pisaliśmy, Senat Stanów Zjednoczonych przyjął w czwartek jednomyślnie rezolucję, uznającą za ludobójstwo rzeź dokonaną przez Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917.

Senat USA uznał rzeź Ormian przeprowadzoną przez Turków za ludobójstwo

Na czwartkową uchwałę Senatu niemal natychmiast zareagowały tureckie władze. „Postawa członków Kongresu USA szkodzi stosunkom turecko-amerykańskim (…) Uchwała przyjęta w czwartek w Senacie zagraża przyszłości naszych stosunków dwustronnych” – oświadczył Fahrettin Altun, dyrektor komunikacji w biurze prezydenta Turcji. Głos w tej sprawie zabrały też władze Azerbejdżan.

W wydanym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu stwierdza, że „oparcie się na naukowo i historycznie sprzecznych i podejrzanych źródłach w tekście przedmiotowej uchwały dowodzi, że decyzja w tej sprawie została źle przygotowana i służy jedynie brudnym celom ormiańskiego lobby”.

Azerski MSZ zarzuca Amerykanom „stosowanie podwójnych standardów”, twierdząc, że nie zauważają oni krzywd, jakich ze strony Ormian przed stu laty doznali Azerowie. Podkreślono, iż Senat USA milczy w temacie „krwawych czystek etnicznych, w których śmierć miało ponieść „ponad miliona Azerów”.

„Uchwała Senatu USA jest próbą fałszowania historii i wykorzystywania jej jako środka represji politycznych” – czytamy w oświadczeniu azerskiego MSZ.

/aa.com.tr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!