Wiadomości

Emmanuel Macron odwiedzi Polskę w najbliższych miesiącach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedzi Polskę w najbliższych miesiącach – zapowiedziała w wywiadzie dla „Polska The Times” francuska minister ds. europejskich Natalie Loiseau. Jak podkreśliła, wizyta jest przewidziana w ramach „obustronnie odczuwanej potrzeby poprawy dialogu”.

Nathalie Loiseau przyjeżdża w poniedziałek z dwudniową wizytą do Polski. Pytana, czego oczekuje po swojej wizycie, Loiseau podkreśliła, że regularnie spotyka się ze wszystkimi partnerami w UE. „Mój przyjazd ma także na celu przygotowanie wizyty prezydenta Macrona w Polsce, która dojdzie do skutku w nadchodzących miesiącach” – powiedziała.

Dopytywana, czy wizyta jest potwierdzona i znana jest jej data, francuska minister odparła: „uzgadniamy jeszcze termin z Warszawą”. – Wizyta jest przewidziana w ramach obustronnie odczuwanej potrzeby poprawy dialogu – powiedziała.

– Odnośnie przyszłego budżetu unijnego mamy wiele punktów zbieżnych z Polską, szczególnie w zakresie wspólnej polityki rolnej w UE – podkreśliła francuska minister.

W wywiadzie zauważono, że niektóre media francuskie spekulują, że prezydent Francji jest gotowy „naruszyć francuskie tabu i przesunąć unijne fundusze przeznaczone na rolnictwo na wspólną politykę obronną”.

Loiseau stwierdziła, że nie jest to prawda. – Chcemy więcej przeznaczać na innowacje, obronność. Ale nie chcemy poświęcać tradycyjnych polityk europejskiej solidarności. Rolnicy potrzebują wsparcia w transformacji ekologicznej i utrzymaniu konkurencyjności. Wspólna polityka rolna działa, a UE musi pozostać autonomiczna w zakresie zaopatrzenia w żywność. Z pewnością nie chcemy poświęcać bezpieczeństwa żywnościowego – powiedziała Loiseau.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!