Gospodarka Polska Świat Wiadomości

Elon Musk ratuje CD Projekt?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com Elon Musk jednym wpisem na Twitterze doprowadził do szału na polskiej giełdzie? Zyskała polska spółka CD Projekt.

Szef Tesli Elon Musk już nie raz pokazywał, że jego słowo jest sporo warte.

Było tak, gdy swoim wpisem „Używajcie Signal” doprowadził do masowego kupowania akcji przypadkowej spółki o takiej samej nazwie co popularny komunikator.

Teraz deszcz pieniędzy spadł… na Polaków. To efekt wpisu Muska, w którym chwalił się swoją nową Teslą.

Miliarder zachwalał swój nowy samochód Tesla S. Auto posiada komputer, który mocą dorównuje PlayStation 5.

Na zdjęciu udostępnionym przez Muska widać m.in. Wiedźmina 3. Ale miliarder dodał, że na jego Tesli można grać… w polskiego Cyberpunk 2077, którego estetyka bardzo mu się podoba.

Efekt był piorunujący. Akcje polskiego studia wzrosły w ciągu niecałych 40 minut… o 25 proc. Kurs dwa razy wisiał „na widłach” (zastopowanie kursu przez giełdę ze względu na zbyt szybki ruch i potrzebę ustabilizowania kursu).

Wielu ekspertów zastanawia się czy za tymi wpisami Elona Muska nie stoi coś więcej. Wcześniej Musk wsparł akcję intnetowych inwestorów na spółce Game Stop przeciwko funduszom grającym na spadki.

Niewielka jak na warunku Amerykańskie spółka w kilka dnia stała się jedną z najbardziej dokapitalizowanych na nowojorskiej giełdzie. Był to efekt przede wszystkim zmowy użytkowników portalu Reddit, którzy mieli dość funduszy inwestycyjnych obstawiających spadki kursu akcji, przez co wpływający na jego zaniżanie.

Akcje poszybowały w górę a stracił najbardziej fundusz Melvin Capital, który na gwałt musiał zaciągać pożyczki a finalnie zamknął pozycje krótkie na spółce Game Stop.

Ciekawostką jest, że Melvin Capital obstawiał od grudnia spadek akcji CD Projekt, spółki notowanej na warszawskiej GPW. Akcje CDP po premierze Cyberpunk 2077 spadły prawie o połowę – z okolic 460 zł w grudniowym szczycie do nawet niewiele ponad 230 zł w dołku niedługo potem.

Inwestorzy CD Projektu obwiniali za ten spadek właśnie fundusze grające na spadki. Gra Cyberpunk 2077 miała błędy i niedociągnięcia, jednak sprzedała się świetnie i przyniosła firmie zyski już pierwszego dnia po premierze, ale spadek kursu akcji wyglądał jakby wydarzyła się jakaś katastrofa.

Finalnie po miesiącu wycena akcji CDP wróciła w okolice 350 zł, do czego najwyraźniej przyczynił się także Elon Musk. Fundusze szortujące akcje CDP musiały szybko zamykać krótkie pozycje na polskim gigancie gameingowym.

Czy te wpisy Muska to tylko wyraz jego upodobań estetycznych czy może element jakiegoś planu? Miliarder dobrze zdaje sobie sprawę z siły jego wpisów, ale prawdy zapewne się prędko nie dowiemy, jeśli w ogóle kiedyś się dowiemy.

Tymczasem Tesla Model S w wariantach Plaid oraz Plaid+ pojawi się już w marcu. Jak informuje Musk, to pierwszy w historii fabryczny samochód przyspieszający od zera do setki w mniej niż dwie sekundy.

Maksymalna prędkość, przy odpowiednich oponach to nawet 320 km/h.

No proszę…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!