Wiadomości

Ekstremizm islamski przyczyną najwyższego poziomu zagrożeń w Szwecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowy raport szwedzkiej służby bezpieczeństwa Säpo stwierdza, że kraj stoi „przed tak wielkimi zagrożeniami, przed jakimi już dawno nie stał”.

„W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa w naszej części świata uległa pogorszeniu, a zagrożenia dla Szwecji są teraz tak wielki, jak od dawna nie były” – pisze szef Säpo, Anders Thornberg.

Dodaje on, że głównym zagrożeniem są ekstremiści, którzy sympatyzują z brutalnym islamizmem. Według Thornberga liczba radykalnych ekstremistów wzrosła z setek do tysięcy. Już w zeszłym roku Säpo ostrzegało, że w kraju jest co najmniej 2000 brutalnych islamistów.

Podkreśla on, że wzrost ekstermizmu jest czymś, co Szwecja dzieli z resztą Europy.

„Ataki w Manchesterze, Londynie, Barcelonie i Turku pokazały, że musimy współpracować, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony terroryzmu” – pisze Thornberg.

Ale Thornberg wspomina również prawicowych ekstremistów.

„Jednak w ubiegłym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost aktywności osób zaangażowanych w środowisko skrajnie prawicowe. Niektóre osoby należące do tego środowiska angażują się również w poważne przestępstwa z użyciem przemocy” – podkreśla.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!