Wiadomości

Eko-aktywiści sparaliżowali ruch w centrum Berlina

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aktywiści z grupy Extinction Rebellion (XR) rozpoczęli poniedziałek rano w Berlinie blokadę jednego z głównych rond – wokół Kolumny Zwycięstwa (Siegessaeule), w parku Tiergarten. Domagają się oni od rządu zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu.

Blokada, w której bierze udział około tysiąca osób, rozpoczęła się wcześnie rano, przed szczytowym natężeniem ruchu. Policja i berlińskie przedsiębiorstwo transportu publicznego (BVV) informowały o utrudnieniach i zalecały objazdy.

Na późniejsze godziny zaplanowane jest tam przemówienie aktywistki transportującej migrantów z Morza Śródziemnego do Europy Caroli Rackete. Po południu natomiast przy placu Poczdamskim, gdzie znajdują się liczne biurowce, ma odbyć się wiec. Z informacji podawanych przez XR wynika, że „klimatyczni zadymiarze”, jak określa grupę berliński tabloid „BZ”, oszczędzą metro i kolej miejską. Istnieją jednak obawy, że będą próbowali blokować lotniska.

– Przeszkadzamy, bo nie widzimy innej możliwości wymuszenia przeprowadzenia głębokiej i powszechnej zmiany, która zapobiegłaby zmianom klimatu. Polityka klimatyczna rządu poniosła fiasko: lasy płoną, podnosi się poziom oceanów, dzikie zwierzęta masowo wymierają. Ludzkości grozi zagłada – tłumaczyła poniedziałkową blokadę w Berlinie Eva Escosa-Jung, jedna z działaczek grupy.

– Ludzie widzą, że demonstracje nie wystarczą i należy sięgnąć po poważniejsze środki – mówiła w niedzielę PAP Annemarie Botzki, rzeczniczka aktywistów w RFN, którzy uważają, że zmiany klimatyczne doprowadzą do masowego wymierania gatunków.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!