Świat Wiadomości

Edgogan grozi Europie kolejnymi falami uchodźców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził dzisiaj, że „otworzy drzwi” do Europy dla uchodźców syryjskich, jeśli państwa UE uznają wtargnięcie do Syrii za okupację. Chodzi o ok. 3,6 mln osób.

Erdogan stwierdził, że Ankara nie zaakceptuje żadnej krytyki dotyczącej operacji wojskowych w Syrii, twierdząc że „Operacja Wiosenny Pokój” została zainicjowana w celu zwalczania dziesiątek grup terrorystycznych, które swobodnie przemieszczają się między Turcją a Syrią.

W nacjonalistycznej Turcji Atatürka Kurdów uznano za część niepodzielnego narodu tureckiego, nadając im miano Turków górskich. Zakazano posługiwania się językiem kurdyjskim oraz obchodzenia tradycyjnego kurdyjskiego święta nowego roku (Newroz). Odpowiedzią były kolejne powstania, które wybuchały w latach 1925, 1930 i 1936. Władze przesiedlały Kurdów w głąb Anatolii, aby oderwać ich od reszty społeczności, a peszmergów (kurdyjskich partyzantów) od zaplecza. W latach 70. XX wieku duże wpływy wśród tureckich Kurdów uzyskała maoistowska Partia Pracujących Kurdystanu z Abdullahem Öcalanem na czele, która dąży do powstania niepodległego Kurdystanu. Partyzanci kurdyjscy rozpoczęli walkę z Turcją w 1984 roku, jednak ich akcje zbrojne w walce o utworzenie własnego państwa i własne szkolnictwo nic nie osiągnęły. sierpnia 1999 roku PKK na polecenie uwięzionego Öcalana ogłosiła wycofanie swych oddziałów z Turcji i zaprzestanie walki zbrojnej do końca roku. Turcja złagodziło potem nieco kurs, jednak nadal prześladuje Kurdów.

Operacja trwająca od wczoraj spotkała się z powszechną krytyką, a Unia Europejska wezwała Turcję do zaprzestania „jednostronnej akcji wojskowej”, aby uniknąć „dalszego osłabiania stabilności całego regionu”.

18 marca 2016 r., podpisano umowę UE-Turcja ws. uchodźców. Na jej mocy osoby, które przybyły do Grecji przez Turcję bez odpowiednich dokumentów i nie ubiegając się o azyl lub których wnioski nie zostały uznane powinny zostać deportowane do Turcji, którą UE nadal uważa za “kraj bezpieczny”. W zamian za współpracę państwa UE obiecały Ankarze 3 mld euro.

Co wy na to?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!