Wiadomości

Dziewięć wielkich małp człekokształtnych otrzymało szczepionki przeciw COVID

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cztery orangutany i pięć bonobo z w zoo w San Diego otrzymało dwie dawki eksperymentalnej szczepionki pierwotnie zaprojektowanej dla psów i kotów.

Dziewięć wielkich małp człekokształtnych z zoo w San Diego w Stanach Zjednoczonych – cztery orangutany i pięć bonobo – przeszło do historii weterynarii. W ostatnich tygodniach jako pierwsze na świecie zwierzęta z rzędu naczelnych, o których wiadomo, zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 – poinformowali w czwartek przedstawiciele zoo.

Jednym z zaszczepionych osobników była 28-letnia samica orangutana sumatrzańskiego imieniem Karen, która trafiła na pierwsze strony gazet, kiedy została pierwszą małpą, która przeszła operację na otwartym sercu w 1994 roku.

Każde z dziewięciu zwierząt otrzymało po dwie dawki eksperymentalnej szczepionki pierwotnie przeznaczonej dla psów i kotów, przy czym małpy człekokształtne nie wykazywały żadnych działań niepożądanych i wszystkie mają się dobrze – powiedziała rzeczniczka zoo Darla Davis w e-mailu do agencji prasowej Reuters.

Przedstawiciele ogrodu zoologicznego postanowili zaszczepić małpy po tym, jak w styczniu osiem goryli w stowarzyszonym z San Diego Zoo Parku Safari zachorowało na COVID-19, przy czym były to pierwsze znane przypadki zakażenia wirusem u małp człekokształtnych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!