Wiadomości

Dziesiątki migrantów zatrzymuje codziennie Straż Graniczna przy granicy z… Nemcami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci z Kostrzyna nad Odrą (Lubuskie) we współpracy z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału SG zatrzymali we wtorek dostawczego busa, w którym przewożono 34 nielegalnych migrantów – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

To jeden z wielu podobnych przypadków… Tak na przykład podczas ostatniego weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali 33 cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę z Polski do Niemiec. Ich pobyt w Polsce również był nielegalny.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka, Tuplic oraz Zielonej Góry zatrzymali 15 obywateli Iraku, 4 obywateli Syrii oraz 4 obywateli Afganistanu. Okoliczności i miejsce w jakich znajdowali się cudzoziemcy wskazywały jednoznacznie, że usiłują przekroczyć nielegalnie granicę państwową by dotrzeć do Niemiec. Ponadto zatrzymano także Polaka oraz dwóch Ukraińców za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy.

Polak oraz obywatele Ukrainy usłyszeli zarzuty pomocnictwa w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy, przyznali się do nich i dobrowolnie poddali się karze Polak w wymiarze od 6 do 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, karze grzywny w wysokości 4 tysięcy złotych. Natomiast obywatele Iraku, Syrii oraz Afganistanu dobrowolnie podali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, oraz karze grzywny w wysokości po 1000 zł.

Natomiast na autostradzie A2 funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławica zatrzymali w niedzielę 17 października do kontroli Toyotę Proace. Kierowcą auta był 24-letni mieszkaniec powiatu włocławskiego. Razem z nim podróżowało 10 obywateli Iraku – 7 mężczyzn w wieku 20-32 lat i troje dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju oraz wyjazdu. Irakijczycy zgodnie oświadczyli, że chcieli dotrzeć do Niemiec. Z uwagi na nielegalny pobyt w Polsce oraz niezgodne z prawem usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom, zostali zatrzymani. Ponadto kierowca pojazdu zatrzymany został za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Obecnie trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza.

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 10 obywateli Iraku oraz 4 obywateli Iranu, którzy w Polsce przebywali nielegalnie i niezgodnie z przepisami usiłowali przekroczyć granicę państwową by dotrzeć do Niemiec.

W poniedziałek 18 października patrol ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku podczas realizacji zadań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji zatrzymali do kontroli samochód osobowy. Autem tym kierował 72-letni obywatel Niemiec, którego nazwisko zdradzało bliskowschodnie pochodzenie. Dodatkowo w aucie funkcjonariusze ujawnili 5 cudzoziemców, którzy deklarowali, że pochodzą z Iraku oraz z Iranu. Pasażerowie auta w wieku 21-24 lat nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium naszego kraju, z uwagi na to zastali zatrzymani.

Natomiast 72-latek zatrzymany został zatrzymany za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Kolejnego dnia (19.10), zaraz po północy funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku w rejonie mostu kolejowego skontrolowali dokumenty 6 obywateli Iraku – 3 mężczyzna oraz 5 kobiet (wśród których były osoby małoletnie w wieku 8, 14 i 17 lat). Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski Zgodnie oświadczyli, że zamierzają przekroczyć granicę by dotrzeć do Niemiec. Z uwagi na nielegalny pobyt oraz usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy państwowej cudzoziemcy zostali zatrzymani.

Kolejnych dwóch obywateli Iraku w wieku 24 i 33 lat, którzy przebywali w Polsce nielegalnie zatrzymano w Słubicach. Cudzoziemcy ci również nie posiadali prawa do pobytu w Polsce oraz oświadczyli, że udają się do Niemiec.

/nadodrzanski.strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!