Wiadomości

Dziedziczak: Reżim Łukaszenki szuka tematu zastępczego i jest nim agresja wobec Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Reżim Aleksandra Łukaszenki, mający ogromne problemy z legitymacją własnych rządów, szuka tematu zastępczego. Ma nim być agresja wobec Polski. Poruszyliśmy wszelkie możliwe narzędzia dyplomatyczne w sprawie aresztowań naszych rodaków – zaznaczył Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnich dniach na Białorusi doszło do aktów agresji pod adresem polskiej mniejszości. Reżim Aleksandra Łukaszenki aresztował m.in. Andżelikę Borys, przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi. [czytaj więcej]

– Aresztowanych jest już sześć osób. Wcześniej aresztowano polską działaczkę w Brześciu, a w piątek Pawła Mażejkę, który pomagał w dostarczeniu adwokatów naszym aresztowanym. (…) Odbieramy to jako branie zakładników ze strony Polaków, którzy na Białorusi są współgospodarzami ziemi. Oni są tam od wieków, nigdy z tych terenów nie wyjeżdżali, zmieniły się tylko granice. Dziś są lojalnymi obywatelami Białorusi. To osoby zaangażowane w niepodległość i wolność tego kraju. Tymczasem reżim Aleksandra Łukaszenki, mający ogromne problemy z legitymacją własnych rządów, (…) szuka tematu zastępczego. Ma nim być agresja wobec Polski – wskazał Jan Dziedziczak.

– Temat ten ma na celu odwrócenie uwagi oburzonego narodu białoruskiego od tego, co dzieje się tam od wielu miesięcy. To naród, który zasługuje na wolność – dodał.

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą powiedział, że w „białoruskich reżimowych mediach Polska jest przedstawiana jako najgorszy sąsiad, który marzy o napaści na Białoruś”.

– Polacy na Białorusi są przedstawiani w jak najgorszym świetle. Aresztowania są poważne. (…) Czwórka aresztowanych została przewieziona do Mińska i tam rozpoczęły się sprawy karne. Nasi rodacy są sądzeni z art. 130 Kodeksu karnego, który mówi o wszczynaniu waśni międzynarodowych, gloryfikowaniu nazizmu. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia, a nawet łagrów. Sytuacja jest bardzo poważna – podkreślił gość Radia Maryja.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!