Polska Wiadomości

Dyrektor szpitala stwierdza, że rezydenci pracując w weekend mogliby zarabiać nawet do 2400 zł lecz nie ma chętnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Płacę rezydentom nawet 100 zł za godzinę dyżuru, czyli za 24 godziny pracy w weekend mogą zarobić nawet 2,4 tys. zł, mimo to nie mam na nie chętnych – mówi dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie dr Jarosław Rosłon.

Dodał, że dzięki rezydentom szpital utrzymuje ciągłość dyżurową i może funkcjonować.

“Specjalistów mamy coraz mniej, natomiast staramy się (…) pozyskiwać jak największą liczbę rezydentów; to ci, którzy będą dopiero lekarzami i ci, którzy są finansowani ze środków ministerstwa zdrowia” – powiedział dr Rosłon w RMF FM.

Jak tłumaczył, w kierowanym przez niego szpitalu “rezydenci pracują do 48 godzin tygodniowo”. “Ale staram się, by (…) zgodzili się na (…) większą liczbę dyżurów” – powiedział.

Dr Rosłon dodał, że na jednego rezydenta – w zależności od tego, jaki to jest rodzaj rezydentury i jaką ma specjalność – dostaje od ministerstwa zdrowia od 3200 zł do 3900 zł brutto. W jego opinii zrozumiałe jest, że rezydenci chcą zarabiać więcej, jednak jako młodzi specjaliści powinni chcieć przede wszystkim jak najwięcej się nauczyć.

Pytany, czy rezydenci naprawdę pracują ponad 300 godzin miesięcznie – jak twierdzą – powiedział, że “jest to troszkę przesadą”, choć nie wykluczył, że być może są takie szpitale, w których tak jest. Jak mówił, sam stara się negocjować z młodymi lekarzami liczbę godzin, jakie spędzają na dyżurach.

“Mówię im: (…) pracujecie więcej, a za te dyżury dostaniecie większe pieniądze. (…) nawet do 100 zł za godzinę” – powiedział. Dodał, że dyżur trwa do 17 godzin na dobę, a w weekendy – 24 godziny, co daje nawet 2400 zł brutto. “Mimo tego, na takie – wydaje mi się spore pieniądze – nie mam chętnych (…) dlatego, że oferuję to w miejscach, gdzie dochodzi do największego obciążenia i narażenia lekarza” – wyjaśnił dr Rosłon.

Jak mówił, w jego szpitalu są takie oddziały, w których zaczynało brakować lekarzy. “Poszukiwałem tych lekarzy na zewnątrz, czasem musiałem wręcz przepłacać, czasem musiałem zapłacić więcej po to, żeby utrzymać ciągłość dyżurową” – powiedział. Dodał, że jeśli rezydenci, jak zaznaczali w piątek na konferencji prasowej, będą pracować do 48 godzin tygodniowo, to “może dochodzić również do takich sytuacji (…), że trzeba będzie ograniczać działalność (…) z powodu braku personelu”.

“W moim szpitalu akurat dochodziło do takich sytuacji, w których bardzo dobry ordynator nie był w stanie zachęcić lekarzy do tego, żeby dyżurowali w tym właśnie oddziale. Ja nie mogę niestety lekarzy zachęcić do dyżurowania na przykład w izbie przyjęć, która jest najlepiej płatna” – powiedział Rosłon.

Pytany o to, gdzie należy szukać przyczyny problemu młodych lekarzy ze służbą zdrowia, ocenił, że problem zaczął się od negocjacji pielęgniarek z ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz, Marianem Zembalą. “Wtedy podpisano kaskadowy wzrost wynagrodzeń, który doprowadził do bardzo dużej destabilizacji w systemie wynagrodzeń wszystkich grup pracowniczych” – uważa Rosłon.

Jak ocenił także, “nie ma co do tego złudzeń”, że “podwyżki dla rezydentów skończą się tym, że zaraz ustawią się w kolejce inne zawody medyczne” – m.in. laboranci, ratownicy medyczni etc. – którzy także będą domagać się zwiększenia pensji.

Źródło: forsal.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!