Wiadomości

Dybczyński: W PORT ma się rozwijać nauka służąca polskiej gospodarce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii ma się rozwijać nauka służąca polskiej gospodarce i społeczeństwu – zapowiedział w środę dyrektor wrocławskiego ośrodka Andrzej Dybczyński. PORT jest jednym z instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, która 1 kwietnia rozpoczęła działalność.

Do sieci włączono 38 instytutów badawczych, z których większość podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Działalność sieci koordynuje Centrum Łukasiewicz z siedzibą w Warszawie; jej prezesem został dotychczasowy wiceminister nauki I szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (dawniej EIT+) we Wrocławiu, jako jedyna organizacja badawczo-rozwojowa na Dolnym Śląsku, został włączony w Sieć Badawczą Łukasiewicz. Tym samym wrocławska spółka zmieniła formę prawną i stała się Instytutem Sieci. Z tego względu ze stanowiska ustąpił dotychczasowy prezes spółki Piotr Dytko. Na nowego dyrektora instytutu sieci został powołany dr Andrzej Dybczyński.

Dyrektor Dybczyński podkreślił, że misją ośrodka jest tworzenie wartości dla polskiego biznesu. „W PORT ma się rozwijać i powstawać taka nauka, która bezpośrednio będzie służyła polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu. Dlatego dzisiaj współpracujemy z największymi polskimi firmami i rozpoczynamy współpracę z największymi firmami międzynarodowymi” – mówił na czwartkowej konferencji prasowej we Wrocławiu.

Jak zaznaczył prezes Dardziński, wraz z wejściem do Sieci Badawczej Łukasiewicz PORT “staje się bardzo ważnym elementem całości, która obejmuje Polskę”. “To znaczy, że zakres oddziaływania, możliwości kooperacyjne zarówno z innymi instytutami, jak również z biznesem mocno się zwiększają” – wskazał.

Wyraził nadzieję, że PORT będzie wzorcowym przykładem tego, jak należy współpracować z przedsiębiorcami. „Gdy powoływaliśmy zarząd EIT+, a później PORT postawiliśmy przed nim trzy ważne zadania: ustabilizowanie i rozwój instytucji, przygotowanie PORT do przekształcenia oraz wytworzenie kultury organizacyjnej, która będzie mogła być w kolejnej fazie rozwoju implementowana w innych instytutach. Wszystkie te trzy cele zostały przez zarząd z sukcesem zrealizowane” – przypomniał Dardziński.

„Oprócz finalnego efektu, czyli ustabilizowania funkcjonowania spółki, zwiększyliśmy o ponad 70 proc. przychody, zwiększaliśmy liczbę realizowanych projektów, mocno rozbudowaliśmy dział badawczo-rozwojowy (…) a także zbudowaliśmy strategię spółki. Ostatecznym efektem jest przekształcenie w Instytut Sieci Badawczej” – dodał dotychczasowy prezes PORT Piotr Dytko.

Celem Sieci Badawczej Łukasiewicz jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa. Ma ona zapewnić bardziej efektywną współpracę zintegrowanych w niej instytutów badawczych m.in. dzięki ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej. W założeniu jej twórców, Sieć ma stanowić “pomost” między nauką a gospodarką. Jej zadaniem będzie też prowadzenie działalności mającej na celu kształtowanie świadomości społecznej na temat zaawansowanych technologii.

PAP – Nauka w Polsce
Agata Tomczyńska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!