Wiadomości

Dwóch byłych generałów SB skazanych za prześladowanie opozycji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Emerytowani generałowie SB, Władysław C. i Józef S. dostali po dwa lata więzienia za bezprawne powołanie w stanie wojennym opozycjonistów na rzekome ćwiczenia wojskowe. Wyrok wydał warszawski Sąd Rejonowy. Prokuratura chciała kar w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Jak wskazał w czwartek sąd, czyny popełnione przez skazanych polegały na prześladowaniu poszkodowanych osób ze względów politycznych i należy je zakwalifikować jako popełnienie zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości.

Na przełomie 1982-1983 opozycjoniści, powołani na ćwiczenia, spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie w Chełmnie. Spali w namiotach, dostali stare buty i mundury; zlecano im też różne – najczęściej nieprzydatne – zadania, jak np. kopanie rowów. Według IPN warunki były tam surowsze od tych, w jakich trzymano internowanych.

Pion śledczy IPN prowadził postępowanie od 2008 r. Wszczął je po zawiadomieniu Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”, zrzeszającego pokrzywdzonych z obozu w Chełmnie. Część z 304 działaczy opozycji umieszczonych w tej jednostce już nie żyje. Proces toczył się przed stołecznym sądem rejonowym od marca 2015 r.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!