Wiadomości

Duńska szkoła zrezygnowała z tradycyjnych uroczystości Bożego Narodzenia z uwagi na muzułmańskich uczniów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziesięcioro rodziców złożyło skargę na szkołę podstawową we wschodniej Danii, która odwołała tradycyjne uroczystości świąteczne. Szkoła „Gribskolen” podjęła taka decyzję z uwagi na uczniów ze środowisk imigracyjnych.

„Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ mamy dzieci, które nie są protestantami […] i należy pozostawić to w gestii poszczególnych rodzin, czy chcą prywatnie uczestniczyć w uroczystościach” – tłumaczyła dyrektor szkoły w Graested, Marianne Vederso.

Duńscy politycy skrytykowali szkołę w związku z decyzją o odwołaniu uroczystości. Skargi rodziców zostały również podchwycone przez duńskie media. Spekulowano, że odwołanie uroczystością związane jest „z wrażliwością muzułmańskich uczniów”.

W ubiegłym roku duńskie dzieci szkoły uczestniczyły w imprezie „Tydzień Syryjski”, poświęconej kulturze Bliskiego Wschodu. Dzieci imigrantów dzieliły się swoją wiedzą. Jeden z rodziców, którego dwie córki chodzą do tej szkole powiedział:

„Nie rozumiem, dlaczego nasza tradycja musi zostać nam odebrana, tylko dlatego, że ktoś inny w szkole wierzy w coś innego. […] Pochodzę z małej społeczności, dla której kościół jest ważny, a te tradycje są piękne. Pamiętam, że bawiłem się tak jako dziecko i są one podstawową częścią Bożego Narodzenia.”

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!