Wiadomości

Dramatyczne doniesienia z Wołynia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Poszukiwacze bursztynu, o których pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie i którzy de facto podzielili między siebie Polesie Wołyńskie, zniszczyli most i zaatakowali policjantów. Inna Bilecka, która przekazała korespondencję z miejsca zdarzenia, zapewnia, że nie jest to primaaprilisowy żart.

Jak już pisaliśmy, na Polesie Wołyńskie przedstawiciele ukraińskich władz od dawna wolą się nie zapuszczać. Także policja rejony te zwykła omijać szerokim łukiem. Tam bowiem rządzą gangi poszukiwaczy bursztynu. Zatrudniają one setki ludzi, podzieliwszy pomiędzy siebie strefy wpływów. Dostępu do nich strzegą ustawione na drogach blokposty. Ale w połowie marca władze skierowały tam większe siły policji, by przywróciły tam porządek, o czym pisaliśmy tutaj:

 

Polesie Wołyńskie – kraj bursztynu i bursztynowej mafii

Pojawił się projekt utworzenia kompanii „Ukraiński Bursztyn”. Miałaby ona skupić wyznaczone przedsiębiorstwa, które uzyskałby oficjalne pozwolenie na wydobycie bursztynu. Handel bursztynem zostałby prawnie usankcjonowany, powstałaby giełda bursztynowa. Ponoć partnerzy zagraniczni już zapewnili o gotowości kupowania burszty. O tym z kolei pisaliśmy tutaj:

 

Kto ma chrapkę na wołyński bursztyn?

Ale ci, którzy dotąd tam rządzili, nie mają zamiaru nikomu się podporządkować. Tak przynajmniej wynika z doniesień Inny Bileckiej. Otóż pisze ona, że w rejonie włodzimierzeckim (Obwód Równe) poszukiwacze bursztynu rozwalili most i zablokowali pododdział policji. Domagają się oddania zabranych im pomp, grożąc potopieniem w poleskich błotach policjantów.

Inna Bilecka zapewnia, że nie jest to primaaprilisowy żart, że to się dzieje naprawdę, że na Polesiu Wołyńskim nastąpiła potężna eskalacja konfliktu…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!