Wiadomości

Donald Tusk wzywa do zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy i Gruzji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Martina Schulza, Donald Tusk wezwał do jak najszybszego wdrożenia mechanizmów, dzięki którym obywatele Ukrainy i Gruzji będą mogli korzystać z ruchu bezwizowego.

 

„Ryzykujemy nie tylko utratę korzyści społecznych, politycznych i gospodarczych, nie tylko przyszłość naszych stosunków ze wszystkimi sąsiadami, ale także – a nawet przede wszystkim – nasz autorytet. Nie możemy pozwolić, aby ci, którzy nam zaufali, stali się ofiarami naszych wewnętrznych sporów” – napisał Tusk.

 

Podkreślił on, że Unia Europejska przedstawiła swoim partnerom surowe wymagania, z których oni się wywiązali, wprowadzając bolesne reformy, co nierzadko związane było z ogromnym ryzykiem politycznym.

 

„Jeżeli chcemy wcielić w życie system bezwizowy, to jestem głęboko przekonany, że początkowo potrzebny będzie niezawodny i efektywny system przejściowy. Dlatego, jeżeli chcemy zachować nasz autorytet, powinniśmy znaleźć rzeczywiste, choć nie idealne, rozwiązanie tego problemu” – zaznaczył Tusk.

 

/Radio Swoboda/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!