Europa Polska Wiadomości

Donald Tusk stwierdził, że Sławomir Nowak jest “więźniem politycznym”…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl były premier RP, obecny szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wziął w obronę swojego byłego podwładnego.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Donald Tusk skrytykował na antenie TVN24 zbyt długie, jego zdaniem, przetrzymywanie w areszcie tymczasowym byłego ministra transportu w jego rządzie Sławomira Nowaka.

Tusk mówił, że docierają do niego sygnały o tym, że „prokuraturę wykorzystuje się w celach politycznych”. Ofiarą takiego postępowania ma być Sławomir Nowak, który od 7 miesięcy przebywa w areszcie.

„Nie oceniam merytorycznie działań prokuratury i sądu. Nie mam wiedzy, ale zasługuje na sprawiedliwy proces przed niezależnym sądem, a to, co słychać, to słychać spekulacje i plotki, że przetrzymywany jest w areszcie po to, żeby złamać go i zmusić do składania jakichś politycznych zeznań” – mówił były premier.

Zdaniem Tuska takie traktowanie czyni z Nowaka „de facto więźnia politycznego”.

Szef EPL tłumaczył, że „leży mu to na sercu”, ponieważ Nowak był jego podwładnym. „Tak dalej być nie może” – stwierdził Tusk.

Jak przypomina portal kresy.pl, że w lipcu 2020 roku Sławomir Nowak został zatrzymany przez CBA pod zarzutami korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz prania brudnych pieniędzy i od tamtej pory przebywa w areszcie tymczasowym. Do przestępstw miało dochodzić w czasie, gdy pracował na Ukrainie jako szef Ukrawtodoru. Razem z nim zostali zatrzymani także Dariusz Z. i Jacek P. Na początku sierpnia w związku ze sprawą zatrzymana została kolejna osoba – Aleksander D. Śledztwo w tej sprawie toczy się równolegle w Polsce i na Ukrainie. Sławomir Nowak do dzisiaj pozostaje w areszcie tymczasowym. Według źródła PAP dowody w tej sprawie są „porażające” i obejmują m.in. nagrania z podsłuchów a także zeznania wieloletniego przyjaciela Nowaka Jacka P., który jest również podejrzany w tej sprawie.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!