Świat Wiadomości

Donald Trump ma zamiar zaprosić Rosję na szczyt G7

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu pch24.pl prezydent USA Donald Trump ogłosił przełożenie szczytu G7 na wrzesień. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w marcu, ale na przeszkodzie stanęła epidemia. Trump uznał też, że obecny format G7 jest bardzo nieaktualny – i chce zaprosić na spotkanie także inne kraje, w tym Rosję.

Pierwotnie szczyt G7, którego w tym roku gospodarzem są Stany Zjednoczone, miał odbyć się w marcu. Wskutek epidemii koronawirusa został jednak odłożony w czasie. Trump chciał zorganizować go w czerwcu, ale okazało się to niemożliwe. Udziału w spotkaniu odmówiła publicznie kanclerz Niemiec, Angela Merkel, zasłaniając się pandemią. Teraz Trump ogłosił przełożenie spotkania na wrzesień.

Szczyt nie odbędzie się jednak jedynie w kręgu członków grupy, czyli USA, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii. Prezydent USA zamierza zaprosić na spotkanie także Rosję, Indie, Koreę Południową i Australię. Ogłaszając przełożenie szczytu Trump stwierdził, że obecny format G7 jest bardzo nieaktualny i nie odzwierciedla tego, co dzieje się na świecie.

Grupa spotkała się pierwszy raz w 1975 roku, bez Kanady, która dołączyła w roku następnym. W latach 1997-2014 członkiem była też Rosja; została zawieszona po aneksji Krymu. Od 2005 roku odbywały się spotkania G8+5, w których uczestniczyli też przedstawiciele Chin, Brazylii, Indii, Meksyku i Południowej Afryki.

Czy to dobre posunięcie?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!